Year Walk – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Year Walk pochłonął mnie bez reszty, ale wymaga od gracza czasami anielskiej cierpliwości i samozaparcia. Rekompensuje to jednak świetnie opowiedzianą, tajemniczą historią, intrygującymi postaciami, nietypowym wykorzystaniem dotykowego ekranu oraz będących majstersztykiem oprawą graficzną i dźwiękową. Dodatkowo ścisłe powiązanie z Companion App oraz możliwość odkrycia drugiego dna w zakończeniu gry sprawia, że to jedna z ciekawszych produkcji w AppStore.
 
Ocena
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
9 total ratings

 

Plusy


Intrygująca historia; Poczucie strachu i alienacji; Świetna oprawa audio; Artystyczny sznyt oprawy graficznej; Ścisłe powiązanie z Companion App

Minusy


Czasami bardzo trudno wpaść na rozwiązanie zagadki; Zero podpowiedzi


2
Posted 14 kwietnia 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


Year Walk to jedna z bardziej pokręconych gier w AppStore. Ma w sobie coś z horroru, jest bardzo tajemnicza, dziwaczna i piękna. Jest grą przygodową opartą na swobodnej eksploracji i próżno szukać w niej systemu podpowiedzi. Wykorzystuje również w niespotykany sposób możliwości dotykowego ekranu, przez sprytnie wymyślone zagadki. Potrafi jednak równie łatwo doprowadzić człowieka do szału, pozwalając na zagubienie się w lesie, bez pomocy, bez rozwiązania. Dla mnie – jedna z lepszych gier w jakie grałem na iOS, mimo że rozgrywka nie trwa zbyt długo.

year walk

Year Walk – to obrzęd wywodzący się ze Szwecji i znany już od średniowiecza. Ludzie od zawsze chcieli znać przyszłość. Rytuał im na to pozwalał. Śmiałek, który chciał poznać przyszłe losy swoje lub innych osób musiał cały dzień nie jeść i nie pić oraz z nikim się nie spotykać. Następnie około północy wyruszał do lasu, błąkał się w nim, a jego stacją końcową był kościół, gdzie następowały wizje. W trakcie swojej wędrówki człowiek spotykał dziwne postacie ze skandynawskich legend i baśni, które albo wodziły go na pokuszenie, albo pokazywały dalszą drogę. Najciekawsze w tej historii jest to, że nie do końca wiemy czy jest prawdziwa. Twórcy gry w sposób niesłychanie zwinny pozwalają nam uwierzyć w obrzęd Year Walk. Internet jednak milczy na jego temat. Być może to tylko sprytny scenariusz zrodzony w głowach autorów? Nie wiadomo.

year walk

Przed rozpoczęciem gry najlepiej od razu ściągnąć darmową aplikację – Year Walk Companion App. Wprowadza nas ona w świat szwedzkiego folkloru, opisuje sam rytuał, stwory które spotkamy na swojej drodze oraz pozwoli odkryć pewną tajemnicę, ale o tym później.

Gra, jak wspomniałem nie oferuje żadnego systemu podpowiedzi. Jesteśmy rzucani na głęboką wodę, skazani na błądzenie po lesie. Jedynie informacje z Companion App mogą rzucić blade światło na naszą sytuację. Jak się pewnie domyślacie wcielamy się w postać śmiałka, który chce zobaczyć swoją przyszłość. Podobno jest to historia oparta na prawdziwym wydarzeniu. Podobno, bo w tej grze zatarta jest granica między baśnią, a światem realnym. Wielką w tym rolę odgrywa Companion App, który pozwala odkryć drugie zakończenie w grze. Połączenie fikcji, baśni, dokumentu oraz interesujących zagadek sprawia, że klimat tej produkcji jest niezwykle intrygujący.

year walk

Po lesie poruszamy się na zasadzie wielu panoram 2d, między którymi możemy się przełączać w odpowiednich miejscach zaznaczonych strzałką. Na początku jesteśmy totalnie zagubieni, ponieważ ich układ nie jest oczywisty. Musimy więc zapamiętywać elementy szczególne lasu, żeby w miarę sprawnie po nim nawigować. W prologu docieramy do młyna, gdzie dziewczyna namawia nas, aby odpuścić sobie Year Walk. Rady jednak nie przyjmujemy i już wkrótce przyjdzie nam spotkać dziwne istoty na swojej drodze. Każde spotkanie z nimi to okazja do rozwiązania jakiejś zagadki. Jestem pod ogromnym wrażeniem świetnych pomysłów autorów gry. Zagadki wymagają od nas wielu umiejętności i każą myśleć w niekonwencjonalny sposób. Niektóre z nich będziemy mogli rozwikłać używając tylko słuchu. Inne w nietypowy, nowatorski sposób wykorzystują żyroskop i mutlitouch urządzenia. Gra zmusza nas do wyciągnięcia kartki papieru i notowania wskazówek. Czasem błąkamy się wśród drzew, aby spróbować znaleźć jakieś podpowiedzi, a może miejsca w których nas jeszcze nie było przez bardzo długi czas. Są to najbardziej frustrujące momenty, ale satysfakcja z odkrycia rozwiązania nie ma sobie równych. Wymagana jest jednak czasami anielska cierpliwość, aby nie sięgnąć po gotowe rozwiązanie w internecie.

year walk

Zagadki są wbrew pozorom bardzo logiczne. Tylko, że wymagają od nas, może nie tyle intensywnego myślenia, co spostrzegawczości, pewnego nawet szaleństwa. Nie mamy tu żadnej sakiewki czy inwentarza. Jeśli chcemy przenieść coś z punktu A do B musimy jedną ręką trzymać przedmiot, a drugą nawigować po lesie. Sposób imersji gry z użytkownikiem jest tu niesłychany. Będąc w wirtualnym lesie czujemy alienację, czujemy jak brak jedzenia i picia rodzi halucynacje, wczuwamy się w postać. To ciekawe jak archetyp ciemnego lasu podświadomie podsyca w nas uczucie strachu.

year walk

Year Walk rodzi w nas lęk. Nie ma tu jednak taniego straszenia. Jesteśmy tylko my, ciemność i las. Jest również intrygujący podkład dźwiękowy. Zwykle na pierwszy plan wychodzi cisza przerywana przez nasze kroki stawiane na śniegu. Każdy element ma trafnie dobrane odgłosy, niektóre miejsca i zdarzenia mają świetne ambientowe podkłady. To właśnie oprawa audio wzmaga w nas poczucie strachu. Tak jak wspomniałem staje się również częścią pojawiających się w grze zagadek.

year walk

Oprawa graficzna to kolejny dobitny przykład, że gry są dziedziną sztuki. Oszczędny, ale pięknie rysowany świat gry oczarowuje i pochłania od pierwszej minuty. Rysunki postaci pojawiających się na naszej drodze są intrygujące i niepokojące. Monochromatyczna paleta wzmaga uczucie smutku i osamotnienia. Twórcy gry potrafili również wpleść do oprawy 2d również trójwymiarowe obiekty, które dają nowe możliwości w kreowaniu wyzwań dla gracza.

year walk

Year Walk pochłonął mnie bez reszty, ale wymaga od gracza czasami anielskiej cierpliwości i samozaparcia. Rekompensuje to jednak świetnie opowiedzianą, tajemniczą historią, intrygującymi postaciami, nietypowym wykorzystaniem dotykowego ekranu oraz będących majstersztykiem oprawą graficzną i dźwiękową. Dodatkowo ścisłe powiązanie z Companion App oraz możliwość odkrycia drugiego dna w zakończeniu gry sprawia, że to jedna z ciekawszych produkcji w AppStore.

 

Year Walk

Year Walk

by Simogo AB


Aplikacja uniwersalna
3.99 EUR

Year Walk Companion

Year Walk Companion

by Simogo AB


Aplikacja uniwersalna
za darmo


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


2 Comments


 1.  
  Haganame
   
   
   
   
   

  Ja wam dam nie ma straszenia. Pogotowie zabierające mnie z zawałem powiedziałoby coś innego.
 2.  
  pawel
   
   
   
   
   

  Dobrze ze ta gra wyszla na PC.
  Inaczej bym w nia nie zagral.

Zostaw komentarz


(required)