Type:Rider – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Type:Rider to bardzo dobra platformówka oraz spora dawka historycznej wiedzy o powstawaniu czcionek i druku. To również przeżycie artystyczne na poziomie wizualnym i słuchowym. Każdy z was, każdy, powinien przeżyć tą niezwykłą przygodę po typografii samemu.
 
Ocena
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
12 total ratings

 

Plusy


Wspaniała oprawa audio - wideo; Bardzo dobrze zaprojektowane poziomy; Ciekawy kawał historii do poznania

Minusy


Do sterowania trzeba się przyzwyczaić; Drobne problemy techniczne


1
Posted 2 lutego 2014 by

 
Pełny artykuł
 
 


Type:Rider to nie tylko niezwykła opowieść o historii powstania typografii, od czasów prehistorycznych, aż po najnowsze kroje czcionek, ale również świetna platformówka, która opiera się na prawach fizyki.

Widać, że twórcy gry włożyli wiele pasji, aby powstało niezwykłe dzieło, które edukuje, zaciekawia, równocześnie wymaga od nas myślenia i refleksu. Ja z przyjemnością poznałem genezę wielu zainstalowanych na moim komputerze czcionek. To niesamowite, że Futura, Frutiger czy Garamond powstały kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat temu.

type rider

Gra podzielona jest na 10 światów – książek. Każdy z nich poświęcony jest danej epoce i związanej z nią czcionkami, ale również technologii druku na przestrzeni dziejów. Światy składają się z czterech rozdziałów, z czego część jest bardziej nastawiona na rozwiązanie niezbyt trudnej łamigłówki przestrzenno-logicznej, a część stawia na nasz refleks.

type rider

Type:Rider wcielamy się w dwie czarne kropki, prawdopodobnie dwukropek, które turlają się obok siebie, połączone niewidzialnym wiązaniem. Poziomy zbudowane są z liter i innych elementów nawiązujących do wydarzeń historycznych, o których opowiadają rozdziały. Przykładowo, gdy mowa jest o czcionkach używanych na dzikim zachodzie, świat składa się z charakterystycznych liter, znanych z plakatów o poszukiwaniu groźnych przestępców. Pozwala nam również sterować wagonikiem z kopalni złota, uciekać z dachu rozpędzonej lokomotywy czy unikać strzału z rewolweru. Gdy mowa o latach 70-tych XX wieku i pokoleniu dzieci kwiatów, zanurzymy się w dziwnym płynie, gdzie czas nagle spowalnia, a kolory stają się żywsze.

type rider

Poziomy, które wymagają od nas myślenia zwykle polegają na odblokowaniu drzwi do dalszej części gry poprzez poprowadzenie dodatkowej białej kulki w odpowiednie miejsce. Czasami trzeba, użyć do tego maszyn parowych, innym razem przeciskać się przez wałki CMYKa z drukarni offsetowej. Type:Rider nie pozwala się nudzić wprowadzając cały czas nowe pomysły i nową mechanikę zabawy.

type rider

Po drodze zbieramy litery alfabetu oraz ukryty znak specjalny, a także gwiazdki, które odblokowują nam część historyczno-naukową gry. Gdy zdobędziemy jedną z nich możemy otworzyć fragment książki, gdzie znajdziemy ilustrację oraz opis wybranego kawałka historii. Dowiemy się kiedy powstał Times New Roman, Clarendon czy Comic Sans (ukryty w sekretnym świecie). Jest to naprawdę spory zasób wiedzy w pigułce i impuls do jej pogłębienia. Dla każdego designera (takiego czy owakiego) będzie to coś ekstra.

type rider

Sterowanie z pozoru jest proste. Aby turlać się w lewo przyciskamy lewą część ekranu, a w prawo, prawą. Żeby wykonać podskok trzymając kierunek dotykamy przeciwległą stronę ekranu. Jest to kwestia przyzwyczajenia, choć czasami trudno jest wykonać bardziej skomplikowane ewolucje, do których zmuszają nas twórcy tej produkcji. Będziemy przez to czasem ginąć, ale gra jest łaskawa i szybko odradza nas przy ostatnim checkpoincie, których jest naprawdę sporo.

type rider

Type:Rider jest piękny. Dwuwymiarowa grafika buduje światy z typografii i tak jak wspomniałem wykorzystuje również elementy danej epoki, aby zbudować otoczenie. Jednak na osobne słowa wielkiego uznania zasługuje muzyka w grze, która przecudownie ilustruje dany wycinek historii. W każdym świecie jest inna, różnorodna, świetna.

type rider

Type:Rider to bardzo dobra platformówka oraz spora dawka historycznej wiedzy o powstawaniu czcionek i druku. To również przeżycie artystyczne na poziomie wizualnym i słuchowym. Każdy z was, każdy, powinien przeżyć tą niezwykłą przygodę po typografii samemu.

Type:Rider

Type:Rider

by ARTE Experience


Aplikacja uniwersalna
2.99 EUR

Type:Rider
Developer: ARTE Experience
Price: 11,33 PLN


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


Jeden Komentarz


 1.  
  Raf
   
   
   
   
   

  Cool!

Zostaw komentarz


(required)