TOP KPOP 2015 – 5 najlepszych boysbandów

 

0
Posted 25 grudnia 2015 by

Ok, zaczynamy od boysbandów. Nie ukrywam, że nie słucham i nie oglądam zbyt często piosenek w wykonaniu facetów. Zdarzają się jednak wyjątki, które listuję poniżej.

NUMER 5

Metryczka:
Nazwa: Exo
Ilość osób w zespole: 9 ( Xiumin, Suho, Lay, Baekhyun, Chen, Chanyeol, D.O., Kai, Sehun)
Roczniki członków zespołu: ’90-’94
Rok założenia: 2011

Umieściłem Exo na liście, nie ze względu na to, że pasjami ich słuchami, bo tak nie jest, ale raczej żeby docenić ich fenomen. To jeden z najbardziej znanych koreańskich boysbandów, a właściwie chińsko-koreańskich, bo w składzie są przedstawiciele obu nacji. Są również przykładem na to, że życie wyprodukowanego idola, nie jest takie różowe – aż 3 byłych już członków zespołu wytoczyło procesy SM Entertainment o złe warunki pracy i łamanie praw człowieka.

W tym roku najbardziej zdziwiła mnie współpraca Exo z Disneyem przy promocji Gwiezdnych Wojen i ten właśnie krótki utwór umieszczam na liście, jako pierwszy. Poniżej – jeden z ich najbardziej znanych piosenek i najchętniej oglądanych teledysków Call me baby, a następnie dowód na to, że niektórzy członkowie nawet umieją śpiewać Sing for you.

 

NUMER 4

Metryczka:
Nazwa: Infinite H
Ilość osób w zespole: 2 (Dongwoo, Hoya)
Roczniki członków zespołu: ’90-’91
Rok założenia: 2013

Infinite H to sub-grupa zespołu Infinite, ale jakoś bliżej mi do dokonań tego duetu, niż do zespołu jako całości. Nie jestem ich wielkim, ani nawet średnim fanem, ale w tym roku jedna piosenka szczególnie mi się spodobała, tak że kilkukrotnie wracała do listy odtwarzania. Utwór As Long As You’re Not Crazy ma wygaszone tempo, ale przy tym ciekawie ułożoną ścieżkę dźwiękową, z samplami, które bardzo mi się podobają. Piosenka jest raczej rapowana, ze śpiewanym refrenem, a jej klimat sprawia wrażenie mrocznego i tajemniczego. Potęguje to genialnie zrealizowany teledysk – prosty w formie, ale wypełniony ładnymi, przemyślanymi kadrami. Jakby wczytać się w tekst piosenki, okazuje się, że jest bardziej skomplikowany niż przeciętny k-popowy utwór. Z resztą obejrzyjcie sami:

 

NUMER 3

Metryczka:
Nazwa: BTS (Bangtan Boys)
Ilość osób w zespole: 7 (Jin, Suga, J-Hope, Rap Monster, Jimin, V, JungKook)
Roczniki członków zespołu: ’92-’97
Rok założenia: 2013

BTS zawsze obecny jest na wysokich miejscach list przebojów, ale ja raczej omijałem ten zespół szerokim łukiem. Raz, że skierowany jest raczej do nastolatek, a do nich nie należę, dwa że tytuły piosenek pokroju I need U raczej mnie odpychały. Aż do momentu kiedy pojawił się utwór DOPE. Wow! Co za teledysk, co za choreografia. Nie dość, że wideo oglądałem podziwiając wysoką jakość produkcji, zrealizowany na zasadzie jednego (choć udawanego) ujęcia, to jeszcze nawet dało się tego słuchać. Z ciekawością obejrzałem też making of teledysku.

Potem pojawił się utwór RUN, który wrócił do klimatu I need U. Mimo mojego słabego zainteresowania tematyką i trochę zbyt „braterską” przyjaźnią chłopaków zaprezentowaną w teledyskach, to jednak nie sposób odmówić utworom bardzo dobrych teledysków i wysokiej jakości produkcji muzycznej.

 

NUMER 2

Metryczka:
Nazwa: GOT7
Ilość osób w zespole: 7 (JB, Mark, Junior, Jackson Wang, Youngjae, BamBam, Yugyeom)
Roczniki członków zespołu: ’93-’97
Rok założenia: 2014

GOT7 to zespół utworzony stosunkowo niedawno, ale w tym roku przykuł moją uwagę dwoma utworami. Pierwszy z nich to Just Right i muszę przyznać, że nie daję rady słuchać go w oderwaniu od teledysku, bo wydaje mi się po prostu słaby. Za to teledysk zrealizowany jest znakomicie, z dużą dawką humoru. Widać, że produkcja nie była oszczędna, a całość może przypominać trochę nasz kultowy film King Size.

Druga piosenka If You Do dużo bardziej utkwiła mi w pamięci i trzeba przyznać, że jako typowo popowa produkcja broni się sama. Na uwagę zasługuje jednak choreografia, którą oglądałem z prawdziwym zaciekawieniem. Jest moim zdaniem świetnie ułożona, dynamiczna, fajnie zrealizowana przestrzennie. Obejrzałem nawet kilka wystąpień live i z prób, żeby zobaczyć ją lepiej w całości. Chłopaki mają talent.

NUMER 1

Metryczka:
Nazwa: BigBang
Ilość osób w zespole: 5 (G-Dragon, T.O.P., Taeyang, Daesung, Seungri)
Roczniki członków zespołu: ’87-’90
Rok założenia: 2006

BigBang to jedyny zespół, który mogę polecić z czystym sumieniem nawet osobom, które nie lubią k-popu. To prawdziwa wylęgarnia hitów. Ich utwory świetnie brzmią, są ciekawie skomponowane, poprzeplatane różnymi stylami, a przy tym nieprzewidywalne. Członkowie zespołu nie dość, że tworzą super grupę, to ich solowe dokonania stoją na równie wysokim poziomie. I teledyski – te są sztuką samą w sobie – zwariowane, dwuznaczne, kolorowe, prześmiewcze, zawsze na wysokim poziomie. Wykorzystują ciekawy patent – jedno oficjalne wideo oraz osobne teledyski dla poszczególnych członków zespołu – razem daje to 6 wersji, dla fanów to gratka.

Hitami tego roku są dla mnie trzy utwory: Looser,  Bang Bang Bang oraz Bae Bae – ten drugi, lepiej sami zobaczcie, szał!

Inne utwory również zasługują na uwagę:

Dla mnie Big Bang, to najlepszy boysband z Korei nie tylko tego roku, ale spośród wszystkich jakie znam. Światowy poziom.

Na tym kończę listę moich ulubionych zespołów 2015 roku. Już jutro – lista najlepszych, moim zdaniem, solistów / solistek.


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)