TOP KPOP 2015 – 20 najlepszych girlsbandów, miejsca 10-1

 

0
Posted 28 grudnia 2015 by

Najlepsze z najlepszych, najpiękniejsze z pięknych, lista top10 girlsbandów, a jednocześnie ostatni w tym roku artykuł na NiedzielneGranie.pl. Poniżej prezentuję zespoły, do których faktycznie w jakiś sposób się przywiązałem, śledzę ich dokonania i wracam do ich piosenek.

NUMER 10

Metryczka:
Nazwa: 9 muses
Ilość osób w zespole: 8 (Hyuna, Euaerin, Sungah, Kyungri, Hyemi, Minha, Sojin, Keumjo)
Roczniki członkiń zespołu: ’87-’92
Rok założenia: 2010

9 muses przykuł moją uwagę numerem Hurt Locker, który mimo typowego kpopowego ogólnego charakteru, zawierał rozwiązania muzyczne, które w jakiś sposób nadają podniosły ton tej piosence. Wyróżniał się też harmonijnym zestawieniem głosów piosenkarek, co dodatkowo potęgowało energetyczny, podbudowujący nastrój. Teledysk nakręcony w wielkim porcie między i na kontenerach, równocześnie utrzymany w barwnej, przesyconej kolorami tonacji wzbudził mój zachwyt. Jestem fanem tego wideo. Druga promowana piosenka Sleepless Night pojawiła się pod koniec roku i jest już balladą, zawierającą ciekawy motyw muzyczny, ale jako całość już nie tak dobry jak pierwszy numer.

NUMER 9

Metryczka:
Nazwa: 4Minute
Ilość osób w zespole: 5 (Jihyun, Gayoon, Jiyoon, Hyuna, Sohyun)
Roczniki członkiń zespołu: ’90-’94
Rok założenia: 2009

4Minute uderzyło bardzo mocno z utworem Crazy, który można spokojnie puszczać znajomym, bez szczególnej żenady. Najlepiej w połączeniu z wybitnym teledyskiem. Serio, ten czarno-biały teledysk wbił mnie, gdy oglądałem go pierwszy raz, w ziemię. Genialne ujęcia, dużo przestrzeni, praca kamery, dynamiczny montaż, nienachalne efekciarstwo osiągnięte za pomocą prostych środków – świetnie się to ogląda. Oczywiście nie było by tego efektu bez pełnej energii choreografii. Drugi utwór z tego roku to Cold Rain, będący balladą, która udowadnia, że dziewczyny nawet umieją śpiewać. Przyszły rok zapowiada się ciekawie w związku z zapowiedzianą współpracą zespołu ze Skrillexem.

 

NUMER 8

Metryczka:
Nazwa: Red Velvet
Ilość osób w zespole: 5 (Irene, Seulgi, Wendy, Joy, Yeri)
Roczniki członkiń zespołu: ’91-’99
Rok założenia: 2014

Red Velvet w tym roku poszło w stronę bardzo mocnej, amerykańskiej stylistyki. Ich pierwszy, kontrowersyjny hit Ice Cream Cake, kręcony gdzieś na bezdrożach USA wyróżnia się nie tylko wspaniale zrealizowanym wideo, ale również dość rozbudowaną ścieżką dźwiękową, jak na ten gatunek. Dlaczego utwór uznawany jest za kontrowersyjny? No cóż, tytuł piosenki, tekst i choreografia są dość dwuznaczne, no i ten charakterystyczny tort, który pojawia się na końcu teledysku. Czy jego góra nie przypomina wam czegoś? Połączcie wszystko w całość i już będziecie wiedzieć o co chodzi 😉

Drugi utwór Dumb Dumb, to już totalne przeniesienie się do ameryki lat 70 w stylizacji. To jeden z najlepszych teledysków jakie ostatnio widziałem, a muzyka również z niebanalnymi rozwiązaniami sprawia, że lubię wracać do tego utworu. Zdecydowanie udany rok dla tego zespołu.

 

NUMER 7

Metryczka:
Nazwa: Hello Venus
Ilość osób w zespole: 6 (Alice, Nara, Lime, Yooyoung, Seoyoung, Yeoreum)
Roczniki członkiń zespołu: ’90-’96
Rok założenia: 2012

Przy teledyskach Hello Venus lepiej zamykać drzwi na klucz 😉 Dziewczyny promowały w tym roku dwa utwory: Wiggle Wiggle i I’m ill. Ten pierwszy, hmm, zawiera dość dużo machania biodrami, bo żeby machać tyłkiem trzeba takowy posiadać, a szczupłe Koreanki mają zwykle z tym mały problem. W każdym razie oszczędny teledysk ogląda się z otwartymi ustami. Druga piosenka, dużo bardziej energetyczna i moim zdaniem znacznie lepsza, zawsze wprowadza mnie w dobry nastrój. Hello Venus, czekam na wasz comeback w nowym roku.

 

NUMER 6

Metryczka:
Nazwa: GFriend
Ilość osób w zespole: 6 (Sowon, Yerin, Eunha, Yuju, SinB, Umji)
Roczniki członkiń zespołu: ’95-’98
Rok założenia: 2015

GFriend dla mnie to przede wszystkim wyśmienite choreografie. Naprawdę w tym roku są dla mnie w ścisłej czołówce jeśli chodzi o ten aspekt. To dla nich oglądam występy na żywo. Są świetnie zrealizowane przestrzennie, jest częsta zmiana pozycji, występują ciekawe interakcje między członkiniami zespołu. Trzeba też przyznać, że przynajmniej 2 dziewczyny mają naprawdę dobre, mocne głosy, a ich solówki robią wrażenie. Poza tym to dość słitaśny zespół ze szkolną stylizacją, ale co się dziwić skoro są takie młode. W załączeniu utwory Glass Bead oraz Me Gustas Tu.

 

NUMER 5

Metryczka:
Nazwa: Oh My Girl
Ilość osób w zespole: 8 (HyoJung, JinE, Mimi, YooA, Seung Hee, Jiho, Binnie, Arin)
Roczniki członkiń zespołu: ’94-’99
Rok założenia: 2015

Oh My Girl to obok GFriend najlepszy debiut tego roku wg mnie w kategorii „szkolne dziewczęta”. Obie piosenki, które promowały w tym roku bardzo mi się podobały. Pierwsza z nich momentalnie skojarzyła mi się z Hollaback girl Gwen Stefani, chociaż jest utrzymana w zupełnie innej stylistyce (czytaj cute overload). Utwór Cupid, to taki typowy jak na tego typu grupę start.

Natomiast piosenka Closer, to już zupełnie inna para kaloszy. Teledysk, wokale i świetna, ale oszczędna choreografia stwarzają dość nietypowy, bajkowy klimat. Dzięki temu, czy to występy na żywo, czy samo wideo ogląda się z wielką przyjemnością. Szczególnie urzekają mnie wysokie tony osiągane przez jedną z wokalistek. No i trudno od nich oderwać oczy.

 

NUMER 4

Metryczka:
Nazwa: Twice
Ilość osób w zespole: 9 (Nayeon, Jeongyeon, Momo, Sana, Jihyo, Mina, Dahyun, Chaeyoung, Tzuyu)
Roczniki członkiń zespołu: ’95-’99
Rok założenia: 2015

Twice – to jest dopiero grupa z jajem! Zacznijmy od teledysku ich piosenki Like OHH-AHH – ten kto wpadł na pomysł, aby połączyć 9 przepięknych dziewczyn z Zombie jest geniuszem. Cała ta wykręcona stylizacja, parodiująca filmy o żywych trupach, z kadrami żywcem wyjętymi z gier i anime, gdzie cheerleaderki walczą z nieumarłymi, to majstersztyk. Sama piosenka wpada w ucho, jest dobrym przykładem kpopu. Choreografia jest o tyle fajna, że mając w składzie 9 dziewczyn można z nich tworzyć różne układy, często dzielące się na dwie grupy, gdzie jedna wykonuje zupełnie inne figury od drugiej. Jestem pod wrażeniem, a samą piosenkę często słucham i oglądam. Ciekawe co teraz wymyślą.

 

NUMER 3

Metryczka:
Nazwa: Wonder Girls
Ilość osób w zespole: 4 (Yubin, Yeeun, Sunmi, Hyerim)
Roczniki członkiń zespołu: ’88-’92
Rok założenia: 2007

Wonder Girls miał 4 letnią przerwę od czasu ostatniej promocji utworu. Wielu sądziło, że już nigdy nie wrócą. Aż tu nagle mamy zupełnie odświeżoną formułę. Dziewczyny nauczyły się (powiedzmy) grać na instrumentach, a cała para poszła w stylizację na lata 80-te i to bardzo mocną stylizację. Promocyjny utwór I Feel You z miejsca mnie kupił. Najpierw teledysk zrobił na mnie wrażenie, bo kadry emanowały surowym ale i kolorowym klimatem lat 80-tych, a równocześnie mocno puszczał oko w stronę widza. To jednak świetne wokale i klimatyczne sample sprawiły, że cała płyta tego zespołu wylądowała na moim iPadzie. W tym roku to chyba najczęściej odtwarzana płyta w moich słuchawkach. Polecam. Jedną z piosenek – Rewind, którą można  usłyszeć na płycie załączam poniżej (niestety teledysku brak, tylko próba taneczna).

 

NUMER 2

Metryczka:
Nazwa: AOA
Ilość osób w zespole: 8 (Choa, Jimin, Yuna, Hyejeong, Mina, Seolhyun, Chanmi, Youkyung)
Roczniki członkiń zespołu: ’90-’96
Rok założenia: 2012

AOA i ich utwór Heart Attack za każdym razem jak oglądam teledysk przyprawia mnie o tytułowy atak serca. Uwielbiam tę piosenkę, a moja narzeczona, poznaje że słucham właśnie tego po bardzo wysokiej tonacji wokali. Zawsze mówi wtedy „Nieee, tylko nie te koty!”, bo przypomina jej to kocie miauczenie. Trudno się z nią nie zgodzić, ale ja te dźwięki po prostu lubię. Nie wiem od czego zacząć chwalenie tej piosenki. Czy od przelukrowanego teledysku, stylizowanego na film młodzieżowy z Lindsay Lohan, czy od świetnej choreografii, na którą nie mogę się napatrzeć, czy może od rapowanej wstawki Jimin, która sprawia że się roztapiam. Nie wiem. Niestety drugi promowany w tym roku utwór Oh BOY już tak bardzo do mnie nie przemawia. Szkoda.

 

NUMER 1

Metryczka:
Nazwa: Crayon Pop
Ilość osób w zespole: 5 (Geummi, Ellin, Choa, Way, Soyul)
Roczniki członkiń zespołu: ’88-’91
Rok założenia: 2012

Czas na moje, całkowicie subiektywne, nie poddające się zasadom logiki, miejsce pierwsze – Crayon Pop. Rok 2015 – to rok z Crayon Pop. Zakochałem się w tym dość niszowym zespole. Crayon Pop na dobre ściągnął mnie w czeluści kpopu. Jestem ich oddanym fanem, wujkiem-pop, jak sami siebie nazywamy. Śledzę wszystkie informacje na ich temat, poznałem ich barwną historię „od zera do bohatera”, ubawiłem się oglądając archiwalne odcinki Crayon Pop TV i ich zmagania w Let’s go Dream Team (gdzie z resztą trzy razy wygrały). Mam wszystkie ich piosenki na liście odtwarzania, a płytę z japońskim singlem sprowadziłem z Japonii, choć za bardzo nie mam gdzie jej odtwarzać. Śledzę też chyba wszystkie kanały YouTube im poświęcone.

W 2015 roku, na rynku koreańskim promowały utwór FM. Dla osoby takiej jak ja – wychowanej na Czarodziejce z Księżyca i Power Rangers, to istna gratka. Referencje do wspomnianych tytułów, to nostalgiczne przypomnienie młodości. Cały teledysk wyprodukowany z wielką pompą i dużą dawką humoru jest, jak to teraz się mówi – epicki.

Zespół bardzo mocno promował się w tym roku w Japonii wydając dwa single. Pierwszy z nich Rarirure jakoś mi nie podszedł, ale drugi Dancing All Night – ach i och! Koncepcja nawiązująca do Super Mario Bros. ze świetną choreografią i teledyskiem sfilmowanym na jednym ujęciu, bez żadnych cięć i majstrowaniu w montażu, ogromnie mi się spodobały. Czekam z niecierpliwością na nowy rok, gdzie premierę będzie miał ich pierwszy, pełny japoński album i nowy utwór We are Pirates!. Fighting!

 

Do zobaczenia w przyszłym roku!


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)