TOP KPOP 2015 – 10 najlepszych solistów / solistek

 

0
Posted 26 grudnia 2015 by

Ta lista pełna jest naprawdę dobrych utworów, nie tylko w rozumieniu „jak na kpop”, ale ogólnie. Moi znajomi doceniają te utwory, mimo że kompletnie nie „siedzą” w klimacie koreańskiego popu. Jest to również lista najbardziej zróżnicowana muzycznie. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oto moja lista najlepszych / najciekawszych solistów. Zaczynamy!

Niektóre teledyski zawierają treści nieodpowiednie dla najmłodszych, a więc kategoria 12+ 🙂

NUMER 10

Metryczka:
Imię: BoA ( Kwon Boa)
Debiut: 2000
Rocznik: ’86

Imię: Ailee (Lee Yejin)
Debiut: 2012
Rocznik: ’89

Na miejscu 10 umieściłem ex aequo dwie bardzo utalentowane piosenkarki, które w tym roku niestety przyciągnęły mnie tylko jedną swoją piosenką. Ailee z utworem Insane, który przypomina amerykańskie produkcje (Ailee urodziła się w stanach tak btw.) spodobał mi się ze względu na dobry wokal oraz choreografię, która przedstawiona jest w teledysku. BoA z kolei zapisała się w mej pamięci piosenką Kiss My Lips, będący typowo popową produkcją, być może niegodną zapamiętania, ale choreografia to cud, miód i orzeszki.

 

NUMER 9

Metryczka:
Imię: Ga-In( Son Ga-In)
Debiut: 2010 (jako solistka)
Rocznik: ’87

GaIn jest członkinią zespołu Brown Eyed Girls, który od 2006 roku wypuścił wiele kpopowych hitów. Skupiamy się jednak na osobie GaIn, jako solistki i przyznam, że to wcielenie bardziej mi się podoba. Wielu z was może ją już kojarzyć, z drugiego globalnego hitu PSY – Genteleman, gdzie wystąpiła w teledysku i użyczyła charakterystycznej choreografii. W tym roku jej piosenka Paradise Lost sprawiła, że musiałem kryć się z oglądaniem teledysku. Zapewniam, lepiej nie oglądać go przy rodzicach / żonie / siostrze. Figury, które wykonuje GaIn są dość sugestywne, a teledysk i sama piosenka potęgują wrażenie skrępowania przy oglądaniu. Słowem: warto!

 

NUMER 8

Metryczka:
Imię: Taeyeon (Kim Tae-yeon)
Debiut: 2015 (jako solistka)
Rocznik: ’89

Taeyeon należy do super grupy Girls’ Generation, z którą jest związana od 2007 roku. W 2015 r. wypuściła swój pierwszy singiel I,  jako solistka i myślę, że to bardzo udany debiut. Mimo, że piosenka nie jest czymś bardzo oryginalnym, to jednak ładny głos Taeyeon i produkcja dźwięku, która przywołuje otwarte zielone przestrzenie, widoczne z resztą na teledysku, powoduje że utworu słucha się z przyjemnością.

 

NUMER 7

Metryczka:
Imię: Jay Park (Park Jae-beom)
Debiut: 2010 (jako solista)
Rocznik: ’87

Jay Park jest dość barwną postacią. Urodzony w USA artysta zaczynał jako b-boy (wciąż tańczy) w grupie Art of Movement, w latach 2005-2009 był członkiem zespołu 2PM, z którego został wyrzucony, aby potem zacząć udaną solową karierę. W tym roku wyprodukował moim zdaniem świetny, luzacki utwór MOMMAE. Słucha się tego dobrze, a teledysk pełny jest pięknych, skąpo ubranych dziewczyn i ciekawej choreografii w ich wykonaniu.

 

NUMER 6

Metryczka:
Imię: Hyuna (Kim Hyun-a)
Debiut: 2010 (jako solistka)
Rocznik: ’92

Hyuna to jedna z pierwszych artystek, którą ściągnęła mnie w stronę k-popu. Stała się dla mnie rozpoznawalna, gdy wystąpiła w super przeboju PSY Gangnam Style. Kariera solowa idzie w parze z jej występami w grupie 4minute. Hyuna nie ma wielkiego głosu, ale jej charyzma na scenie i w teledyskach zawsze przyciąga mnie do ekranu. W tym roku wypuściła bardzo fajny popowy numer Roll Deep (ach te tancerki).

 

NUMER 5

Metryczka:
Imię: PSY (Park Jae-sang)
Debiut: 2001
Rocznik: ’77

Tego artystę zna chyba każdy, nieważne czy kiedykolwiek słyszał o k-popie. Gangnam Style stał się światowym fenomenem, który obiegł świat. W tym roku PSY stara się powtórzyć sukces wypuszczając na rynek jednocześnie swoje dwie nowe piosenki: Daddy oraz Napal Baji. Nie powtórzą już one zapewne światowego sukcesu, ale moim zdaniem są równie dobre. A teledyski… niesamowite. Zobaczcie sami, będziecie przecierać oczy ze zdumienia 🙂

 

NUMER 4

Metryczka:
Imię: IU (Lee Ji-eun)
Debiut: 2008
Rocznik: ’93

IU zacząła swoją karierę w wieku 15 lat, ale dopiero wydana ostatnio piosenka Twenty-three uświadomiła mi, że taka artystka w ogóle istnieje. Na całe szczęście, ponieważ ten utwór mocno wpada w ucho, mimo swojego typowego popowego brzmienia. Być może dlatego, że tekst ma nawet sens i nie koniecznie jest o miłości. Do tego dochodzi nietypowo zrealizowany teledysk i mamy nr 4 na mojej liście.

 

NUMER 3

Metryczka:
Imię: CL (Lee Chae-rin)
Debiut: 2015 (jako solistka)
Rocznik: ’91

CL należy do grupy 2NE1, gdzie śpiewa od 2009 roku. W tym roku postanowiła zaatakować amerykański rynek muzyczny z utworem Hello Bitches i myślę, że to bardzo udany debiut. Jej obecnym managerem jest Scooter Braun, człowiek odpowiedzialny za sukces m.in. Justina Biebera i Arianny Grande. Debiutancki utwór jest niezwykle „mięsisty”, mocny w brzmieniu, mimo że prosty w konstrukcji. Do teledysku wracam bardzo często, ze względu na świetną, „czarną” choreografię, w wykonaniu grupy ReQuest Crew – tej samej, która występuje w najnowszym teledysku Biebera Sorry. Dziewczyny dają radę. Teledysk jest naprawdę świetny. Załączam również krótki making of.

 

NUMER 2

Metryczka:
Imię: Lim Kim (Kim Ye-rim)
Debiut: 2013 (jako solistka)
Rocznik: ’94

Lim Kim wyróżnia się ciekawym brzmieniem swoich piosenek. Nie jest to typowy koreański pop, ponieważ głos wokalistki jest sam w sobie niezwykły, a piosenki potrafią wymknąć się schematom kpopu. Trudno jest mi słowami uchwycić inność jej produkcji, dlatego po prostu zamieszczam teledyski do trzech jej piosenek z 2015 roku: Awoo (świetne sample, ciekawy efekt na wokalu), Love Game (zabawny utwór i teledysk), Stay Ever (magiczna ballada).

 

NUMER 1

Metryczka:
Imię: Oh Hyuk
Debiut: 2014
Rocznik: ’93

Oh Hyuk to artysta znany mi z różnych stron. Jego najlepszym dla mnie wcieleniem jest współpraca z producentem i hip-hopowcem PRIMARY. Z tego duetu urodziło się kilka bardzo, bardzo ładnych utworów, raczej nawiązujących do indie popu. Zdecydowanie najlepszą produkcją jest dla mnie Bawling, który podoba się wielu moim znajomym. Utrzymany w powolnym tempie, rapowany utwór z melancholijnym nastrojem może być też czymś dla ciebie.

Poza tym ze współpracy z PRIMARY zrodziły się dwie równie dobre produkcje: Island (z niepokojącym teledyskiem) oraz Gondry, gdzie śpiewa również Lim Kim.

Oprócz tego Oh Hyuk nagrał z Code Kunst i Dok2 niezły utwór Parachute, a także wspólnie ze swoim zespołem Hyukoh kilka piosenek w nieco innym stylu, z czego najbardziej wyróżnia się Comes And Goes.

Oh Hyuk udowadnia, że koreański rynek muzyczny nie sprowadza się tylko do produkcji typowo popowych i jest miejsce na inne gatunki muzyczne. Zasłużone miejsce 1.


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)