Sid Meier’s Ace Patrol – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Sid Meier's Ace Patrol jest wciągającą i bardzo przystępną strategią turową, która rodzi w nas przymus zagrania "jeszcze jednej misji". Każdy może sprawdzić kilka pierwszych potyczek za darmo, a ci którym się gra spodoba na pewno wykupią wszystkie kampanie, za przystępną cenę. Dla mnie jest to jasny i przyjemny układ.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
13 total ratings

 

Plusy


Przystępność; Łatwa obsługa; Wbrew pozorom całkiem głęboka strategia

Minusy


Dźwięk; Tylko średnia oprawa graficzna; Online multiplayer póki co nie działa


0
Posted 13 maja 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


Sid Meier’s Ace Patrol jest bardzo przystępną, dostosowaną do ekranów dotykowych, wciągającą strategią turową osadzoną w realiach I Wojny Światowej. Żeby było jednak od początku jasne – to co mamy w AppStore to jedynie demo, które pozwala  nam zapoznać się z tym tytułem, a jeśli nam się spodoba, możemy dokupić resztę za około 4 euro. Myślę, że jest to uczciwe podejście, a sama gra jest tej ceny warta.

Sid Meier's Ace Patrol

Sid Meier’s Ace Patrol bardzo szybko przechodzi do rzeczy i pokazuje nam podstawy gameplayu. Będziemy brali udział w dość kameralnych potyczkach lotniczych i pilotować maszyny z tego okresu. Maksymalnie będziemy zarządzać czterema samolotami na raz. Gra w darmowej części daje nam dostęp do kilku misji, przy czym są one dość zróżnicowane. Niektóre polegają na zwiadzie, inne na obronie danego miejsca na mapie, a jeszcze inne na przejęciu wrogich bombowców. Zawsze jednak chodzi o bezpośrednią walkę pilot kontra pilot. Dość powiedzieć, że po przejściu „dema” będziemy mieli dobre pojęcie co może być dalej i łatwo podejmiemy decyzję czy warto w ten tytuł zainwestować swój czas i pieniądze.

Sid Meier's Ace Patrol

Mapa podzielona jest na heksy, a manewry samolotów są reprezentowane przez różnego rodzaju strzałki. Klikając na nie mamy informacje co się stanie, gdy wybierzemy akurat ten manewr, więc łatwo zrozumieć podstawy taktyki w walce powietrznej.  Trzeba mieć z tyłu głowy pewne zasady rządzące tą grą. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na wysokość lotu. Gdy lecimy wysoko mamy więcej możliwości niż, gdy jesteśmy tuż nad ziemią. Nagłe zawroty wiążą się z pewnymi ograniczeniami w rundzie następnej, a chmury pozwalają na chwilę się ukryć. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę, żeby przez przypadek nie wlecieć na bazę artylerii przeciwlotniczej. Ogólne zasady są proste, ale sposób ich egzekwowania daje nam pełną satysfakcji zabawę.

Sid Meier's Ace Patrol

Gra w darmowej części daje nam dostęp do dwóch rodzajów samolotów, ale od razu widać, że warto w nie inwestować, ponieważ potrafią bardzo różnić się parametrami, a to przekłada się na skuteczność w podniebnych bitwach. Najważniejsi są jednak piloci. Tutaj nie są generycznymi jednostkami. Każdy z nich ma imię i nazwisko oraz zestaw specjalnych umiejętności. Każda wygrana bitwa i zestrzelony samolot wroga pozwala awansować naszemu asowi przestworzy i zdobywać nowe umiejętności pilotażu. Dodatkowo za dobre wyniki w walce możemy zdobyć ulepszenia, takie jak większą odporność czy ulepszony atak. Warto więc utrzymywać naszych pilotów przy życiu i nie pozwalać im zostać zestrzelonym. Gdy tak się stanie możemy pożegnać się z daną osobą na kilka rund, chyba że wykupimy przyspieszoną regenerację we wbudowanym sklepiku.

Sid Meier's Ace Patrol

Tutaj dochodzimy do mikropłatności. Tak jak wspomniałem, dla miłośników strategii wydanie 4 euro za odblokowanie wszystkich kampanii będzie czymś naturalnym. Natomiast dochodzą do tego możliwości dokupienia lepszych pilotów i wspomnianych przed chwilą specjalnych umiejętności. Jest to już trochę wyciąganie kasy, ale do przełknięcia. Na szczęście kupując kampanie nie będziemy zmuszeni korzystać z kolejnych mikropłatności. Przyczynia się do tego również aż 5 poziomów trudności do wyboru.

Sid Meier's Ace Patrol

Kolejną bardzo fajną opcją jest możliwość przetestowania lokalnego multiplayera, czyli tzw. „gorącego iPada”. Dwóch graczy siedzących obok siebie, będzie mogło wymieniać się iSprzętem i prowadzić losowe bitwy niczym w „statkach”. Jest również online multiplayer, ale niestety do tej pory nie udało mi się go uruchomić.

Sid Meier's Ace Patrol

Jeśli chodzi o oprawę graficzną to można powiedzieć, że jest poprawna. Maszyny nie mają wielu szczegółow i są utrzymane lekko w stylu cell-shading. Oprawa dźwiękowa natomiast nie przypadła mi do gustu. Wszystko brzmi niezbyt naturalnie, jakby sample były odtwarzane bez odpowiedniego kontekstu, dlatego szybko wyciszyłem sobie dźwięk.

Sid Meier’s Ace Patrol jest wciągającą i bardzo przystępną strategią turową, która rodzi w nas przymus zagrania „jeszcze jednej misji”. Każdy może sprawdzić kilka pierwszych potyczek za darmo, a ci którym się gra spodoba na pewno wykupią wszystkie kampanie, za przystępną cenę. Dla mnie jest to jasny i przyjemny układ.

Sid Meier's Ace Patrol

Sid Meier’s Ace Patrol

by 2K


Aplikacja uniwersalna
za darmo

 


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)