RAD Soldiers – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: RAD Soldiers to naprawdę wciągająca, strategiczna gra turowa. Tryb multiplayer przykuwa do ekranu na wiele godzin. Podobnie jak szachy, RAD Soldiers praktycznie się nie nudzi. Wystarczy znaleźć kilku losowo dobranych przeciwników, aby zapomnieć o świecie. Szkoda tylko, że nie ma więcej urozmaicenia w zadaniach dla obu graczy.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
15 total ratings

 

Plusy


Podobnie jak szachy, gra się praktycznie nie nudzi; różnorodni najemnicy do wyboru; szybkie potyczki na małych mapach znakomicie się sprawdzają

Minusy


Mało map do wyboru; Aby odblokować wszystkie postaci trzeba spędzić masę czasu z grą lub płacić prawdziwą walutą


0
Posted 8 lutego 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


RAD Soldiers można porównać do szachów. Mamy planszę z określoną ilością pól, a obie połowy są dla graczy identyczne. Mamy również figury – w tym przypadku są to najemnicy, o różnych specjalnościach. Na polu bitwy zachowują się inaczej. Podobnie jak pion inaczej funkcjonuje niż wieża, tak tu każdy żołnierz ma swoje unikatowe umiejętności. Podobnie jak szachy RAD Soldiers praktycznie się nie nudzi. Wystarczy tylko trafić na odpowiedniego przeciwnika.

rad_soldiers

RAD Soldiers jest grą strategiczną, w której kierujemy swoją drużyną, złożoną z różnego rodzaju najemników, do wygranej. Możemy zwyciężyć na dwa sposoby. Pierwszy polega na eliminacji wszystkich żołnierzy wroga. Drugi na utrzymaniu określonej pozycji, nieprzerwanie przez 5 tur. Tak, tak, RAD Soldiers jest grą turową.

Swoje pierwsze kroki w grze stawiamy, wybierając kapitana drużyny oraz jednego najemnika. Na początku nie będziemy dysponować zbyt dużą ilością gotówki, potrzebną na wynajęcie lepszych specjalistów. Gdy jednak rozegramy kilkadziesiąt walk, będziemy mogli wybierać spośród szerokiej gamy żołnierzy.

rad_soldiers

Gra podzielona została na wyzwania dla pojedynczego gracza i asynchroniczny multiplayer. W pierwszym trybie, na trzech poziomach trudności, będziemy próbować wygrać poszczególne potyczki, zdobywając przy tym pieniądze i RAD-dolary. Im lepiej nam pójdzie, tym więcej ich dostaniemy. W drugim trybie losujemy przeciwnika, wydajemy rozkazy naszym najemnikom, a po zakończeniu tury czekamy na ruch gracza po drugiej stronie internetu. Przypomina to trochę Draw Something! i jest równie wciągające.

rad_soldiers

Dobierając skład drużyny musimy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Gra wprowadza system slotów ograniczających liczebność zespołów. Żołnierz, któremu wręczymy pistolet do walki, będzie zajmował mniej slotów, niż taki z karabinem snajperskim. Oznacza to, że drużyny mogą być liczniejsze, ale słabiej wyposażone lub odwrotnie – z dobrym uzbrojeniem, ale uboższe w członków załogi.

Oprócz tego każdy najemnik ma jakąś specyficzną dla niego umiejętność. Kapitan może przyzywać nalot powietrzny, snajper może stać się na kilka tur niewidzialny, a medyk potrafi leczyć innych. Właśnie dobór najemników i ich uzbrojenia jest kluczem do wygranej.

rad_soldiers

Grając ze sztuczną inteligencją lub z żywym przeciwnikiem, będziemy musieli przewidywać ich ruchy – zupełnie jak w szachach. Każda czynność kosztuje punkty energii. Będziemy więc wybierać między odesłaniem postaci w bezpieczne miejsce lub atak i narażenie się na niebezpieczeństwo. Każdy najemnik ma inną ilość energii i inaczej wygląda koszt poszczególnych działań. Trzeba więc opanować topografie plansz, znać wady i zalety poszczególnych rodzai żołnierzy i tak nimi kierować, aby udało się wygrać walkę.

rad_soldiers

Potyczki w RAD Soldiers będziemy toczyć na kilku mapach. Niestety nie ma ich zbyt dużo, a dodatkowe można dokupić tylko za prawdziwe pieniądze. Mikropłatności nie są może niezbędne w tej grze, ale założę się, że niejeden się skusi na dokupienie interesującej go jednostki, dającej przewagę taktyczną na polu walki. W każdym razie ja świetnie się bawiłem bez wydawania choćby złotówki.

rad_soldiers

Graficznie RAD Soldiers wygląda świetnie. Całość jest wystylizowana trochę na Team Fortress, z cartoonowym zacięciem. Mapy i postaci mimo, że niezbyt szczegółowe, prezentują się wyśmienicie. Oprawa dźwiękowa również stoi na wysokim poziomie. Gra okraszona jest sporą dawką humoru i dystansu do siebie.

RAD Soldiers niestety ma też swoje wady. Oprócz małej ilości map, gra nie wprowadza nowych mechanik działania. Można to traktować różnie, bo i w szachach nie ma wiele pola manewru dla nowych elementów rozgrywki. Ale w tym przypadku można byłoby wprowadzić więcej rodzajów zadań dla obu graczy. A tak ograniczeni jesteśmy tylko do dwóch: eliminacji wroga lub utrzymania określonej pozycji na mapie. Wyobrażam sobie, że można by wymyślić tu coś jeszcze.

RAD Soldiers to naprawdę wciągająca, strategiczna gra turowa. Tryb multiplayer przykuwa do ekranu na wiele godzin. Podobnie jak szachy, RAD Soldiers praktycznie się nie nudzi. Wystarczy znaleźć kilku losowo dobranych przeciwników, aby zapomnieć o świecie. Szkoda tylko, że nie ma więcej urozmaicenia w zadaniach dla obu graczy.

RAD Soldiers

RAD Soldiers

by WARCHEST LIMITED


Aplikacja uniwersalna
za darmo


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)