Pixel Defenders Puzzle – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Pixel Defenders Puzzle jest świetnym miksem turowej strategii z gatunkiem "połącz 3 w 1". Gra nie jest za łatwa, każda plansza to wyzwanie, ale również szansa zapoznania się z nowymi jednostkami, nowymi umiejętnościami i coraz wyższym, ale wyważonym poziomem trudności. Dodatkowo przyjemny klimat retro w oprawie audio i wideo pozwala ciekawie spożytkować wolną chwilę na główkowaniu.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
6 total ratings

 

Plusy


Wciągający mix gry typu "połącz 3 w 1" ze strategią turową; świetna stylistyka retro; wyważony (choć niełatwy) poziom trudności

Minusy


nic nie przychodzi mi na myśl


0
Posted 15 lutego 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


Pixel Defenders Puzzle to przedstawiciel gatunku „połącz trzy elementy w jedno”. I choć po polsku brzmi to raczej jak przepis kulinarny, to tak naprawdę wszystkim zasady takich gier są znane. Łączyć w 3 można kolorowe diamenty czy kulki, przestawiając ich położenie i układając nowe w odpowiednie miejsca. Chodzi o to, żeby wyczyścić planszę i nie doprowadzić do sytuacji, w której nie mamy wolnego pola, aby ustawić nowy element.

Ten już dość wyświechtany temat jakiś czas temu, w sposób bardzo ciekawy odświeżyła nam gra Triple Town (recenzja, gdy jeszcze udzielałem się na android-fan.pl). Teraz mamy kolejną małą rewolucję w tym gatunku.

Tematem przewodnim Pixel Defenders Puzzle jest walka. Na każdej planszy naszym zadaniem będzie ochronić króla (lub całą świtę) przed atakiem wrogich potworów: orków, szkieletów, złych magów, nietoperzy, a więc wszelkiej maści szkaradztw.

pixel defenders puzzle

Po naszej stronie będą walczyć oddziały odważnych pikselowych żołnierzy. Można ich podzielić na kilka grup, które reprezentowane są przez kolory. Zabawne w grze jest to, że każda grupa wyjęta jest z innej epoki i innej stylistyki. Możemy więc obok siebie zarządzać łucznikami, muszkieterami, czarodziejami czy wampirami.

Ekran gry w Pixel Defenders Puzzle składa się z 2 części. Pierwsza, to pole podzielone na kilkadziesiąt kwadratów. Na polach będziemy umieszczać kolorowe kwadraty, które po złączeniu tworzą pojedynczego żołnierza. Gdy obok siebie stanie trzech żołnierzy tego samego typu, łączą się w jednego mocniejszego bohatera. Mocniejsze jednostki łączą się w jeszcze lepsze i tak, aż do czwartego poziomu. Dodatkowo na planszy porozrzucane są elementy, które przeszkadzają nam w poprawnym ułożeniu naszych wojsk, ale i te można uprzątnąć, łącząc w trójkę.

pixel defenders puzzle

Po planszy snuje się również przedstawiciel lub przedstawicie królewskiego rodu, którego mamy utrzymać przy życiu. Często niestety lubi wejść na pole, które upatrzyliśmy sobie za strategiczne, co dodatkowo komplikuje sprawę.

Musimy więc tak układać kwadraty na planszy, aby łączyć jednostki w lepsze, a tym samym umiejętnie gospodarować wolnym miejscem, żeby było gotowe na przyjęcie kolejnej porcji żołnierzy.

Górna część ekranu zawiera natomiast rząd, który wypełniają atakujący nas falami przeciwnicy. Każdy z nich ma znacznik tur, po których zaatakuje króla i zada mu określoną ilość obrażeń. Naszym priorytetem jest do tego nie dopuścić.

Podczas łączenia naszych oddziałów w trójki napełnia się pasek punktów akcji. Gdy mamy aktywny chociaż jeden punkt akcji, możemy wybrać żołnierza i rozkazać mu atak. Każda jednostka może zadać przeciwnikowi określoną ilość obrażeń. Niektórzy bohaterowie posiadają specjalne zdolności, jak np. uśpienie czy zatrucie przeciwnika. Niestety po wykonaniu akcji nasza jednostka traci punkt żywotności. Jeśli straci je wszystkie zamienia się w jedną z przeszkadzajek (głaz, kaktus, itp.).

pixel defenders puzzle

W trakcie gry będziemy otrzymywać, od czasu do czasu, specjalne przedmioty. Magiczny piksel pozwoli nam połączyć dowolne jednostki w jedno, inny doprowadzi do zniknięcia z planszy niechcianego elementu, itp. Te charakterystyczne elementy bardzo się w grze przydają i często pozwalają nam rozwiązać nawet bardzo skomplikowaną sytuację na planszy. Jeśli będziemy potrzebować ich więcej, możemy je dokupić w wewnętrznym sklepie.

Pixel Defenders Puzzle podzielona jest na cztery rozdziały po kilkanaście leveli każdy, gdzie będziemy mogli zdobyć 3 gwiazdki za nasze osiągnięcia. Gra co kilka poziomów wprowadza nowe jednostki zarówno w naszej armii, jak i oddziałach wroga. W każdym rozdziale występują też plansze – puzzle, gdzie nie walczymy, a naszym zadaniem jest wyczyścić całkowicie pole gry, oczywiście łącząc elementy w trójki.

Pixel Defenders Puzzle dostarcza nam naprawdę dużo przyjemnego główkowania. Aby mieć szansę na wygraną trzeba planować swoje ruchy ze sporym wyprzedzeniem. Dodatkowo gra nie należy do najłatwiejszych i niektóre poziomy będziemy musieli kilkukrotnie powtarzać, bo fale wroga okażą się dla nas zbyt trudne do pokonania. Specyficzny miks „połącz trzy” z grą strategiczną świetnie się tu sprawdza. Rozgrywka niesamowicie wciąga i każdy fan łamigłówek będzie się tu czuł jak w domu.

 

pixel defenders puzzle

Gra jak sama nazwa wskazuje osadzona jest w stylistyce pixel-art. Wszystkie elementy wyglądają świetnie, jakby żywcem wyjęte z 8 bitowych konsol. Cieszy różnorodność jednostek, ciekawie zaprezentowani są też przeciwnicy. Być może ataki poszczególnych żołnierzy mogły by być bardziej spektakularne, ale przecież nie o to w tej grze chodzi. Dodatkowo przyjemna muzyka i odgłosy potęgują retro styl.

Pixel Defenders Puzzle jest świetnym miksem turowej strategii z gatunkiem „połącz 3 w 1”. Gra nie jest za łatwa, każda plansza to wyzwanie, ale również szansa zapoznania się z nowymi jednostkami, nowymi umiejętnościami i coraz wyższym, ale wyważonym poziomem trudności. Dodatkowo przyjemny klimat retro w oprawie audio i wideo pozwala ciekawie spożytkować wolną chwilę na główkowaniu.

Pixel Defenders Puzzle

Pixel Defenders Puzzle

by Gary Whittle


Aplikacja uniwersalna
0.99 EUR


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)