Need for Speed Most Wanted – recenzja

 

 
W skrócie
 

Podsumowanie: Need for Speed Most Wanted jest bez wątpienia jedną z lepszych, jeśli nie najlepszą zręcznościową grą wyścigową w AppStore. Płynne, dynamiczne wyścigi, walki z przeciwnikami i radiowozami, świetnie dobrana muzyka i oszałamiająca grafika robią piorunujące wrażenie. Zabawy wystarcza na wiele godzin. Szkoda jedynie, że nie ma tu prawdziwego multiplayera i że trasy nie są ciut bardziej zróżnicowane. Poza tym nie mam uwag. Można kupować w ciemno, zwłaszcza, gdy gra jest w promocji.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
131 total ratings

 

Plusy


Świetna grafika i muzyka; dynamiczny model jazdy, czuć prędkość; wciąga na długie godziny

Minusy


Brak multiplayer; trzeba mieć trochę szczęścia w wyścigach; irytujące radiowozy


0
Posted 3 stycznia 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


Need for Speed Most Wanted to dobry przykład na wzorcową wręcz konwersję dużej, konsolowej produkcji na urządzenia mobilne. I mimo, że  w trakcie tego procesu niektóre elementy gry musiały zostać wycięte, to wciąż jedne z najlepszych arcade’owych wyścigów na iOS i Androida.

Zawartość

Jednym z elementów, który twórcy musieli zmienić, to otwarty świat. Niestety tutaj go nie ma. Do poszczególnych wyścigów mamy dostęp poprzez mapę. Obszar Freehaven jest podzielony na kilkanaście tras, na których będą odbywać się zawody. Są one pogrupowane w kilka rodzai: zwykły wyścig, walka z czasem, zaliczanie checkpointów czy utrzymywanie średniej prędkości na wysokim poziomie.

Za każde wydarzenie zdobywamy punkty doświadczenia i pieniądze. Dzięki tym pierwszym odblokowujemy możliwość wyścigów jeden na jeden z najlepszymi kierowcami w grze. Gdy pokonamy ich wszystkich, stajemy się tytułowymi Most Wanted. Widzimy wtedy listę płac i teoretycznie gra się kończy. Na szczęście to tylko złudzenie. Do kupienia zostanie nam jeszcze wiele samochodów, a do przejechania jeszcze sporo wyścigów, zanim wymaksujemy grę. Ja miałem tylko 18 z 55 dostępnych aut, po zdobyciu tytułu Most Wanted.

Gra oferuje wiele godzin zabawy. Do wyścigów będziemy wracać i zdobywać lepsze czasy, gdy otrzymamy lepsze auta. Za wygrane wyścigi odblokujemy kolejne samochody i tak, aż nam się znudzi, no chyba, że mamy kilku znajomych.

Gra wykorzystuje autolog, czyli system porównywania czasów i innych statystyk między graczami. Wystarczy, że mamy dwóch trzech znajomych i gra nabiera nowych rumieńców. Będziemy wtedy mimowolnie między sobą rywalizować i śrubować poszczególne czasy, żeby przypadkiem Heniek, z bloku obok nie był od nas lepszy.

Niestety dochodzimy do kolejnego cięcia w Need for Speed Most Wanted, jakim jest prawdziwy multiplayer. Brak tego trybu trochę boli, bo nie ma tej adrenaliny, gdy w czasie rzeczywistym możemy z kimś konkurować. Trzeba się jednak pogodzić z faktem, że w tej grze tego nie uświadczymy.

Gameplay

Need for Speed Most Wanted oferuje nam dwa rodzaje sterowania. Pierwszy to wirtualna kierownica, drugi to wychylanie iSprzętem i zdecydowanie ten drugi sposób, dla mnie przynajmniej, był lepszy. W takim układzie dotykając ekranu z lewej strony hamujemy, z prawej zaczynamy drift, a ślizgając palec w górę uruchamiamy nitro. Prędkość ustawiana jest automatycznie. Wychylanie, w moim przypadku, iPadem pozwalało na precyzyjne sterowanie samochodem i sprawiało sporą frajdę. Styl jazdy jest nieco mniej zręcznościowy i surrealistyczny niż w Asphalt 7:Heat, który jakiś czas temu recenzowałem, ale również bardzo dobrze się sprawdza.

Podczas jazdy będziemy musieli oprócz zmieszczenia się w czasie lub wygrania wyścigu uważać na policję. Radiowozy pojawiają się dosyć często i są bardzo, ale to bardzo upierd…natarczywe. Za wszelką cenę chcą nas staranować, zepchnąć z trasy lub nakierować na przeszkodę. Możemy dzięki odpowiednim manewrom zniszczyć policyjny samochód, ale nie jest to takie znowu łatwe, a poza tym za chwilę mamy na ogonie kolejne świecące auto.

Policja dodatkowo jest w stanie rzucić nam pod opony kolczatkę oraz potrafi zorganizować blokadę na drodze, aby uniemożliwić nam przejazd. Oczywiście w takich sytuacjach przydaje się szybki refleks, który pozwoli nam na uniknięcie przeszkód.

W grze dobrze odczuwa się poczucie pędu i osiągane prędkości. Jazda superszybkim samochodem, z włączonym nitro i omijanie przeszkód robi mocne wrażenie.

Mam tylko jedno małe zastrzeżenie co do samej gry. Przez to, że policja jest tak bardzo nachalna, wynik poszczególnych wyścigów w pewnym stopniu zależy od szczęścia. Czasami osiągając lepszy czas jesteśmy trzeci, a czasem z dużo gorszym czasem potrafimy wygrać wyścig, bo w ostatniej chwili radiowóz uderza w naszego przeciwnika. Gra jest po prostu czasem niesprawiedliwa 🙂

Grafika, muzyka, dźwięk

Grafika w grze jest obłędna. Na iPadzie 3 wszystko działa super płynnie. Trasy i samochody są bogate w szczegóły i pięknie wyrenderowane. Na drodze pojawiają się przeszkody, które można zniszczyć. Eliminacja przeciwników i radiowozów jest super widowiskowe. Na uwagę zasługują również ciekawe efekty świetlne. Jedynym moim małym zastrzeżeniem jest to, że wszystkie trasy mają podobną tonację kolorystyczną, a ich wygląd można określić jako „tuż po deszczu”, gdzie asfalt właśnie wysycha i gdzieniegdzie pozostają kałuże. Oczywiście jest tak dlatego, ponieważ poruszamy się po ulicach jednego miasta, ale mi bardziej odpowiadała różnorodność z Asphalt 7: Heat.

Muzyka w grze jest bardzo dobrze dobrana. Pojawiają się znane kawałki, a wszystkie powodują skok adrenaliny i chęć jazdy bez trzymanki. Udźwiękowienie jest równie dobre, samochody brzmią świetnie, rozmowy policjantów uzupełniają klimat pościgu.

Podsumowanie

Need for Speed Most Wanted jest bez wątpienia jedną z lepszych, jeśli nie najlepszą zręcznościową grą wyścigową w AppStore. Płynne, dynamiczne wyścigi, walki z przeciwnikami i radiowozami, świetnie dobrana muzyka i oszałamiająca grafika robią piorunujące wrażenie. Zabawy wystarcza na wiele godzin. Szkoda jedynie, że nie ma tu prawdziwego multiplayera i że trasy nie są ciut bardziej zróżnicowane. Poza tym nie mam uwag. Można kupować w ciemno, zwłaszcza, gdy gra jest w promocji.

 

Need for Speed™ Most Wanted

Need for Speed™ Most Wanted

by Electronic Arts


Aplikacja uniwersalna
4.99 EUR


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)