LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Jeśli szukacie niedzielnych łamigłówek profesora Laytona, tu ich nie znajdziecie. Jeśli jednak chcecie pracować przy morderstwach i macie ochotę na 10 godzin czytania dialogów i stopniowego odkrywania bardzo ciekawej fabuły, jesteście w domu.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
230 total ratings

 

Plusy


Ciekawa fabuła; Wspaniałe rysunki i dialogi; Przyjemna muzyka

Minusy


Schematyczność rozgrywki; fabuła rozkręca się powoli; Brak oceny naszej gry


0
Posted 8 września 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


Jeśli myśleliście, że w końcu na iOSa została przeniesiona słynna seria, znana z DS/3DSa, to muszę was zmartwić. Layton Brothers Mystery Room bliżej do innej znanej serii, mianowicie Ace Attorney, bo i tu i tam pracujemy nad rozwiązaniem spraw dotyczących morderstw. Nawiasem mówiąc nazwisko Layton, pojawiło się na późnym etapie produkcji opisywanej gry i nie była ona od początku planowana jako spinoff, a jako zupełnie inny tytuł (Atamania). Mimo wszystko, Mystery Room broni się samo i jeśli lubicie pracę detektywa powinna wam się spodobać.

LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM 1
Wcielamy się w rolę Lucy, młodej i niedoświadczonej rekrutantki Scotland Yardu, która została przydzielona do pracy z Alfendi Laytonem, synem słynnego profesora. Razem będą pracować nad trudnymi przypadkami zabójstw i nie raz przyjdzie nam oglądać sporo krwi na miejscu zbrodni. Tytułowy tajemniczy pokój to nazwa symulatora, w którym nie ruszając się ze swojego biura, para detektywów może odtworzyć miejsce zbrodni. Ta część gry stworzona jest w silniku 3d, dzięki czemu możemy łatwo obracać scenę pod każdym kątem i zbliżać kamerę tam gdzie chcemy. Poza tym gra toczy się na zasadzie szeregu dialogów ze statycznymi, pięknie narysowanymi postaciami.
LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM 2
Każda z dziewięciu spraw ma podobny przebieg. Na początku zapoznajemy się ze znanymi faktami i dowodami. Następnie Al pyta nas o nasze przeczucia i każe podać sprawcę „na czuja”. Niezależnie od naszego wyboru inspektor Layton z procentową dokładnością sam wskaże głównego podejrzanego, a naszym zadaniem jest dowieść, że się nie myli.
W tym celu oglądamy scenę zbrodni, klikamy wyraźnie zaznaczone punkty aktywne, wzywamy świadków, szukamy dowodów, a następnie udowadniamy sprawcy winę, raz po raz zbijając jego linię obrony.
LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM 3
Rozwiązanie wszystkich przypadków mnie zajęło ponad 12 godzin. Muszę was uprzedzić, że w grze jest naprawdę wiele dialogów i tak naprawdę przypomina to trochę visual nowelę, gdzie niespecjalnie mamy wpływ na to co się zdarzy. Za nasze błędne decyzję nie jesteśmy w żaden sposób karani, nie zdobywamy tu również punktów. Po prostu albo wciągniemy się w historię albo nie. Pierwsze trzy epizody są za darmo, więc zawsze możemy się przekonać czy to bajka dla nas. Tyle, że naprawdę ciekawie robi się od mniej więcej szóstej sprawy. Fabuła nabiera tempa, a Alfendi Layton coraz gorzej radzi sobie ze swoją psychiką. Kulminacja wydarzeń w ostatnim rozdziale rozegrana jest po mistrzowsku, a sama gra wybija się poza ramy, które wcześniej sama nałożyła.
LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM 4
Ja jestem zadowolony, że dotarłem do końca, chociaż miałem chwile zwątpienia, po pierwszych epizodach, bojąc się o schematyczność dalszych działań. Na pewno jakiś system punktacji przydałby się, aby wprowadzić więcej napięcia. Druga sprawa, na którą można narzekać to prostota zagadek. Nie ma tu za bardzo miejsca na drugie dno. Zwykle od razu wiadomo kto zabił, nie wiadomo tylko dlaczego. Poza tym czasem gra każe nam wskazać dowód winy, podczas gdy kilka przedmiotów wydaje się pasować do odpowiedzi.
LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM 5
Tak jak wspomniałem statyczne sceny dialogowe wyglądają pięknie. Projekty rysowanych postaci są świetne. Dodatkowo wiele osobowości nadają im dialekty, w których się wyrażają. Pierwszy raz czytając sam tekst słyszałem w głowie bohaterów z różnych stron świata i różnych grup społecznych. Sceny 3d nie powalają już jakością wykonania, ale spełniają one funkcje symulatora i tak naprawdę w niczym nie przeszkadzają słabe tekstury i mało szczegółowe modele.
LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM 6
Oprawa muzyczna stoi na wysokim poziomie, charakterystyczny motyw przewodni chodzi za mną do dziś. Poza tym mamy tylko odgłosy wyskakujących dymków z dialogami i kilka innych dźwięków rodem z Ghost Trick.
Jeśli szukacie niedzielnych łamigłówek profesora Laytona, tu ich nie znajdziecie. Jeśli jednak chcecie pracować przy morderstwach i macie ochotę na 10 godzin czytania dialogów i stopniowego odkrywania bardzo ciekawej fabuły, jesteście w domu.

LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM

LAYTON BROTHERS MYSTERY ROOM

by Level-5 Inc.


Aplikacja uniwersalna
za darmo


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)