Home – A Unique Horror Adventure – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Home - A Unique Horror Adventure wywołał u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony budowanie własnej historii na podstawie naszych wyborów jest strzałem w dziesiątkę. Z drugiej, raczej monotonny gameplay, nie każdemu przypadnie do gustu. Otrzymałem nietypowe przeżycie i myślę, że było ono warte kupienia i pobrania gry. Dlatego polecam, żeby każdy z was stworzył własną historię w Home.
 
Ocena
 
 
 
 
 
3.5/5


User Rating
18 total ratings

 

Plusy


Kreujemy własną historię, oprawa dźwiękowa.

Minusy


Trudno nazwać grę horrorem. Jest to raczej studium psychologiczne.


0
Posted 27 kwietnia 2014 by

 
Pełny artykuł
 
 


Home – A Unique Horror Adventure jest grą trudną do skategoryzowania, a przy tym jej pełny tytuł jest dość mylący. Z mało tu horroru, żeby się bać i za mało łamigłówek, żeby być pełnoprawną przygodówką. Home, to również bardzo krótka opowieść (grę można przejść za pierwszym razem w 1-1,5 godziny). Jednak, z jednego członu swojego tytułu się wywiązuje. Jest zdecydowanie unique.

home-7

Grę zaczynamy, budząc się w jakimś opuszczonym mieszkaniu. Nie wiemy co robimy w tym domu. Na dodatek jedną nogę mamy stłuczoną z niewiadomych przyczyn i chodząc kulejemy. Wystarczy, że wyjdziemy z pierwszego pokoju i robi się nieswojo i dziwnie. Zwiedzając opuszczone domostwo natrafiamy na krew, ślady walki, zabite deskami drzwi, broń. Co tu się stało? – zadajemy sobie pytanie. I jaki jest w tym nasz udział? Żeby było jeszcze mniej wesoło jest noc, nie działają światła, a widzimy tylko tyle ile rozświetli nam latarka.

Gdy udaje nam się opuścić dom, robi się ciekawiej. Nasz bohater pamięta, gdzie mieszka, pamięta też, że ma żonę. Kierujemy więc go przez kanały, opuszczoną stację kolejową, las i fabrykę, aby w końcu wrócić do domu i tam przekonać się co tak naprawdę się stało. Tyle, że dla każdego gracza będzie to inna historia i inne zakończenie.

home-6

Jest tak dlatego, ponieważ w grze, to my decydujemy jak potoczy się fabuła. Gracz podejmując określone decyzje sam tworzy opowiadaną historię. Gdy znajdujemy zakrwawiony nóż, to czy weźmiemy go ze sobą? Z jednej strony może posłużyć do samoobrony później, a z drugiej zostawimy na nim swoje ślady palców i może być wykorzystany przeciwko nam. Co robimy? Tak momentów wyboru jest w Home bardzo dużo. Gra zadaje nam zawsze to samo pytanie: czy podejmujemy określoną akcję? A my mamy tylko odpowiedzi tak lub nie. Czy patrzysz na mapę? Czy patrzysz na skrawek papieru? Czy otwierasz drzwi? Czy zabierasz ze sobą zdjęcie?

Na podstawie naszych wyborów zakończenie może być diametralnie różne. Twórca gry przedstawia epilog w postaci opisu tekstowego, który dla każdego gracza może się różnić tylko w szczegółach lub być zupełnie inną historią. To powoduje, że gracze zaczęli wymieniać się doświadczeniami na forach. To powoduje również, że chcemy przejść grę przynajmniej dwa razy.

home-4

O ile pomysł i rozgałęziająca się historia same w sobie są pretekstem do pobrania gry, to od strony gameplayu nie jest już tak ciekawie. Naszym jedynym zadaniem jest ekspolaracja. Od nas zależy jak bardzo zagłębimy się w przeszukiwanie wszystkich pomieszczeń. Czy będzie chciało nam się otwierać wcześniej zamknięte drzwi. Zagadki, które się pojawiają są bardzo łatwe i nie jest ich zbyt wiele. Oprócz tego nasza postać, jak już wspomniałem, kuleje i poruszanie się po świecie jest bardzo powolne.

home-5

Home trudno też nazwać horrorem. Może jestem już przyzwyczajony, ale nie robiły na mnie wrażenia widziane sceny, opisy i efekty dźwiękowe, mimo że grałem na słuchawkach w nocy. Nie chcę się tu pochwalić nerwami ze stali, bo jest kilka gier, do których powoli się nastawiam, a których się po prostu boję (Fatal Frame 2 na Wii, brrr). Mnie Home nie wystraszył.

W budowaniu atmosfery nie pomaga też mocno pikselowa grafika. Jest naprawdę na wysokim poziomie, ale elementy gore, w takim wykonaniu zadziałają tylko na człowieka obdarzonego dużą wyobraźnią. Najstraszniejsze w całej grze są efekty dźwiękowe. To one budują atmosferę niepokoju. Słychać tylko nasze kroki, gdzieś kapią krople wody, słychać jakieś szmery. Warstwa dźwiękowa jest naprawdę niezła.

home-3

Home – A Unique Horror Adventure wywołał u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony budowanie własnej historii na podstawie naszych wyborów jest strzałem w dziesiątkę. Z drugiej, raczej monotonny gameplay, nie każdemu przypadnie do gustu. Otrzymałem nietypowe przeżycie i myślę, że było ono warte kupienia i pobrania gry. Dlatego polecam, żeby każdy z was stworzył własną historię w Home.

 

Home - A Unique Horror Adventure

Home – A Unique Horror Adventure

by Benjamin Rivers Inc.


Aplikacja uniwersalna
2.99 EUR


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)