FIFA 14 – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Fifa 14 oferuje bardzo dużo zawartości za darmo, zwłaszcza rozbudowany tryb Ultimate Team. Niestety pod względem samego gameplayu kompletnie nic się nie zmieniło w stosunku do poprzedniej edycji. Może w przyszłym roku uda się wprowadzić kilka nowości, np. poprawić sztuczną inteligencje zawodników.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
106 total ratings

 

Plusy


Jest za darmo! Rozbudowany tryb Ultimate Team

Minusy


Zero innowacji; Kuleje sztuczna inteligencja zawodników; Kiepski system menusów


0
Posted 28 września 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


Seria FIFA od EA nie mając poważnego konkurenta na platformach mobilnych nie musi martwić się innowacjami tylko spokojnie odgrzewać stare pomysły i doprawiać delikatnie innym sosem. W tym roku dostaliśmy właśnie taki odgrzewany kotlet, tyle że w znacznej mierze za darmo, co właściwie cieszy, ale z drugiej strony szkoda, że poza tym praktycznie nic się nie zmieniło w stosunku do zeszłorocznej edycji.

fifa_14_6

Fifa 14 ma trochę problem żeby pokazać co ma do zaoferowania. A ma wbrew pozorom bardzo dużo i to zupełnie za darmo. Możemy rozegrać szybki mecz offline i online, postrzelać karne oraz rozegrać kilka meczy tygodnia, gdzie mamy okazję zmienić losy prawdziwych spotkań. Ale największą i najbardziej rozbudowaną atrakcją jest Ultimate Team.

W tym trybie losowo otrzymujemy karty piłkarzy do naszego pierwszego składu. Naszym zadaniem jest zrobienie z nich drużyny mistrzów. Przypomina to trochę tryb menadżerski. Musimy kupować nowych zawodników, dbać o ich zdrowie i kontrakty, poprawiać ich umiejętności poprzez treningi, itp. Równie ważne jest dbanie o dobrą „chemię” w drużynie, co przekłada się na lepszą grę całego teamu. Oprócz tego, poprzez uczestnictwo w aukcjach, możemy kupować i sprzedawać stadiony, modele piłek czy nowe rodzaje koszulek dla drużyny. Niestety zanim połapałem się w tym wszystkim musiało minąć trochę czasu. Albo ja jestem ciemny, albo gra ma trudność w jasnym przedstawieniu zasad tego trybu. Dodatkowo system menusów, a przede wszystkim przenoszenie piłkarzy między składem a zasobami klubu jest kiepsko pomyślane. W tej chwili interfejs jest po prostu niewygodny.

fifa_14_2

Nasz mistrzowski skład może brać udział w fikcyjnych pucharach, gdzie z góry mamy narzucone na jakim poziomie trudności będzie grała drużyna przeciwna. Jest to dość irytujące, ponieważ rozgrywanie kilku meczy pod rząd na beginnerze mocno męczy. Podobnie jak kilka meczy na poziomie wyższym niż sobie dajemy radę.

Za wygrane mecze dostajemy pieniądze, za które możemy dokupić dodatkowe pakiety kart. Pakiet złoty kosztuje najwięcej i osoby, które mocniej zaangażują się w ten tryb mogą pomyśleć o mikropłatnościach. Mnie wystarczało pieniędzy zwyczajnie poprzez zdobywanie je w trakcie grania.

fifa_14_5

Jeśli Ultimate Team nam nie wystarczy możemy dokupić pełną wersję gry, która da nam dostęp do rozgrywek ligowych, pucharowych i trybu menadżera, czyli de facto do zawartości znanej z Fifa 13 i to za identyczną cenę 4,49 €.

Fifa 14 oferuje bardziej rozbudowane opcje sterowania samymi gestami, ale przysięgam, że kompletnie nie mogłem się w nich połapać. Natomiast system wirtualnego analoga i przycisków praktycznie w ogóle nie zmieniły się od tamtego roku.

fifa_14_1

Niestety właściwie, to nic się nie zmieniło. Grafika nie jest ani trochę lepsza, w rozgrywce dalej kuleje sztuczna inteligencja i do szewskiej pasji doprowadza praca obrońców. Wciąż poziom amateur i semi-pro to kolosalny przeskok w trudności rozgrywki. Nie ma tu żadnych innowacji poza aktualnymi składami drużyn, w tym ekstraklasy.

Gra online niestety w tym momencie jest bardzo niestabilna, mecze potrafią się przyciąć w połowie i wyjść do ekranu początkowego lub nawet całkiem zwiesić aplikację.

fifa_14_3

Fifa 14 oferuje bardzo dużo zawartości za darmo, zwłaszcza rozbudowany tryb Ultimate Team. Niestety pod względem samego gameplayu kompletnie nic się nie zmieniło w stosunku do poprzedniej edycji. Może w przyszłym roku uda się wprowadzić kilka nowości, np. poprawić sztuczną inteligencje zawodników.

 

by


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)