FIFA 13 – recenzja

 

 
W skrócie
 

Ocena
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
26 total ratings

 

Plusy


Pełna kontrola nad tym co dzieje się na boisku; dobra grafika, świetne animacje; wiele godzin dobrej rozrywki

Minusy


Czasami zanikają niektóre dźwięki; drobne błędy AI; brak drużyn narodowych


Podsumowanie

Mimo, że nie jestem fanem piłki  nożnej, a mecze w telewizji oglądam niezwykle rzadko, FIFA 13 na iOSa wciągnęła mnie bez reszty. Nie ma teraz dnia bez rozegrania choćby jednego meczu. I choć nie wzbudziło to we mnie większego zainteresowania prawdziwą piłką, to jestem zdecydowanym zwolennikiem produkcji EA. FIFA 13 ma wszystko, co potrzeba każdemu […]

0
Posted 17 listopada 2012 by

 
Pełny artykuł
 
 

Mimo, że nie jestem fanem piłki  nożnej, a mecze w telewizji oglądam niezwykle rzadko, FIFA 13 na iOSa wciągnęła mnie bez reszty. Nie ma teraz dnia bez rozegrania choćby jednego meczu. I choć nie wzbudziło to we mnie większego zainteresowania prawdziwą piłką, to jestem zdecydowanym zwolennikiem produkcji EA.

FIFA 13 ma wszystko, co potrzeba każdemu fanowi gier jako takich. Wciągający gameplay, precyzyjne sterowanie, dobra grafika i odpowiednia oprawa dźwiękowa, to wyróżniki tej produkcji. Dodatkowo tryb menadżera oraz multiplayer dopełniają całość, co sprawia, że żaden fan i nie fan piłki nożnej powinien mieć tą grę u siebie.

W FIFIE 13 możemy rozegrać szybki mecz, przejść przez wybrany turniej lub przeprowadzić tryb menedżerski. Mamy dostęp do kilkunastu lig światowych, w tym ligi Polskiej, więc wybór ulubionej drużyny nie powinien nikomu sprawić trudności. Może niektórych zmartwi fakt, że drużynami narodowymi zagramy jedynie w opcji szybkiego meczu. Na początku możemy potrenować w trybie Practice lub Penatly Shoot-out i warto to zrobić ponieważ poznanie systemu sterowania chwilę może zająć.

Piłkarzami sterujemy wirtualnym analogiem umieszczonym po lewej i zestawem przycisków po prawej stronie ekranu. W ataku są one odpowiedzialne za podanie i strzał. Przytrzymując palec i ślizgając go w górę możemy strzelić lub podać lobem, zrobić dośrodkowanie czy podanie wyprzedzające. W defensywie ten sam zestaw guzików odpowiada wślizgowi lub atakowi. Jednak to nie koniec. Mamy do dyspozycji również trzeci wielozadaniowy przycisk – skill move. Odpowiada on za zwody i zagrania specjalne. Możemy za jego pomocą zrobić nietypowe kiwki lub przywołać kolegę z drużyny, aby pomógł kryć przeciwnika.

System sterowania jest całkiem głęboki. Dzięki wsparciu gestów dotykowych, możemy bardzo szybko zmienić styl gry na bardziej defensywny lub ofensywny, co naprawdę ma wpływ na grę.

FIFA 13 oferuje kilka poziomów trudności. Trzeba jednak zauważyć, że przeskok z amatorskiego na pół-profesjonalny może być dla wielu szokiem. Różnica w trudności jest ogromna, ale nie nie do pokonania. Aby dobrze radzić sobie w trybie pół-profesjonalnym musiałem poświęcić około 2 tygodni wieczornego grania.

Najciekawszym trybem w grze, jest Manager Mode. Jako trener zaczynamy prowadzić drużynę i oprócz troszczenia się o podstawową jedenastkę i wybór odpowiedniej taktyki, musimy planować i zwracać uwagę na takie kwestie jak treningi, ulepszanie infrastruktury, transfery czy scouting. Te działania będą miały wpływ na przychody z każdego meczu, szybkość leczenia urazów i ogólne statystyki piłkarzy.

A statystyk jest naprawdę sporo. Każdy gracz posiada własne punkty doświadczenia oraz różne parametry takie jak drybling, finezja, kontrola piłki, a także specjalne umiejętności jako obrońca czy pomocnik. Każdy z tych parametrów wzrasta wraz z ilością rozegranych meczy i przeprowadzonych treningów. Jako laik pewnie nie doceniam możliwości transferów między drużynami i budowania własnej drużyny marzeń. Nie znam się na piłce, ale zdaje się, że wszystkie składy są aktualne,  a ogromna większość piłkarzy ma swoje zdjęcie przy biografii. Tak, również ci z Polski.

Prowadząc drużynę, musimy dbać o usatysfakcjonowanie prezesów, poprzez wygrywanie kluczowych spotkań i wypełnianie mini questów, takich jak przedłużanie kontraktów odpowiednich piłkarzy lub utrzymania budżetu na określonym poziomie. My sami jako trenerzy zdobywamy punkty doświadczenia. Ma to drobny wpływ na przyspieszenie rozwoju graczy i większe przychody.

Oprócz gry ze sztuczną inteligencją możemy przeprowadzić mecz online. Tryb multi jest nieco ograniczony, ponieważ sprowadza się do 4 minutowych spotkań, ale myślę, że to w zupełności wystarczy. Pewnie ten wątek będzie pretekstem do wydania FIFY 14, ale już w tym wydaniu dostarcza sporo adrenaliny.Wyszukiwanie innych graczy trwa krótko, a przyjemność z rozgrywki jest odwrotnie proporcjonalna do lagów, które niestety się zdarzają.

FIFA 13 wygląda bardzo dobrze, chociaż nie powoduje opadu szczęki. Modele postaci są ok, jednak stadiony, a zwłaszcza trybuny nie są zbyt piękne. Animacje piłkarzy to już jednak najwyższy poziom. Są płynne, naturalne, a zachowanie piłki z nielicznymi wyjątkami zgodne z prawami fizyki. Rzadko, bo rzadko, ale sztuczna inteligencja czasem potrafi się pogubić. Przykładowo zamiast utrzymywać piłkarzy na swoich pozycjach robi z nich zbiorowisko w środkowej części boiska. Raz zdarzyło się nawet, że sędzia uznał gola, mimo, że piłka wpadła nie od tej strony siatki co powinna. Są to jednak marginalne przypadki.

Oprawa dźwiękowa daję radę. W menusach mamy odpowiednio dobrane kawałki. Komentatorzy mimo, że się dość szybko zaczynają powtarzać, brzmią świetnie. W tle słychać też odgłosy kibiców. Niestety co pewien czas, któraś ze ścieżek audio na chwilę się wyłącza.

FIFA 13 przykuwa do dotykowych ekranów na wiele, wiele godzin. Miodna rozgrywka daje mnóstwo radości, a każdy wygrany mecz dużo satysfakcji. Niezła oprawa audio-wideo, płynne animacje i dobrze rozwiązane sterowanie to w tym przypadku gwarancja dobrej zabawy. Każdy niedzielny gracz powinien mieć FIFĘ 13 w swojej kolekcji.

 


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)