Curiosity – what’s inside the cube

 

0
Posted 12 listopada 2012 by

Curiosity zawitała niedawno na platformę iOS. Czym tak naprawdę jest? Grą? Eksperymentem społecznym? Pewnie jednym i drugim, chociaż aspekt gameplayu jest uproszczony do granic.

Gra – nie gra, to abstrakcyjna przestrzeń, w której osadzona jest ogromna kostka, składająca się z biliona mniejszych elementów. Zadaniem graczy jest usuwanie kostek, warstwa po warstwie, aby dotrzeć w ten sposób do ukrytej na końcu nagrody. Czym jest ta nagroda? Nikt tego nie wie. Podobno odpowiedź na to pytanie zna jedynie pomysłodawca gry Peter Molyneux oraz jeden pracownik firmy 22 Cans, która ją stworzyła.

Ciekawość jest głównym motorem gry. Popularność tej darmowej aplikacji na tyle przekroczyła oczekiwania twórców, że przez kilka dni trudno było się zalogować do samej gry przez kłopoty z serwerami. Gdy się to jednak udawało, bardzo długo trzeba było czekać na synchronizację, aby ujrzeć aktualny stan wyglądu kostki.

W tej chwili jest już lepiej, ale wciąż zdarzają się problemy ze znikającymi monetami graczy. Za każdy kliknięty sześcian gracz otrzymuje monetę, a klikając w nie ciągiem wartość otrzymanych pieniędzy zwielokrotnia się. Można je później wydać na opcjonalne narzędzia do szybszego usuwania kostek lub do podejrzenia statystyk gry.  Żadne z tych trudności nie odstraszają graczy, którzy wciąż usuwają kostkę za kostką, odsłaniając coraz to nowe warstwy.

Póki co zainteresowanie Curiosity jest ogromne. Zastanawiam się, po której warstwie ludziom się znudzi klikanie w kolejne kostki. W końcu nie należy to do najbardziej ekscytujących czynności. Z drugiej strony twórca gry planuje już wkrótce wdrożyć wersję na Androida i jako aplikację na Facebooku. Co z tego wyniknie?

Sam jestem ciekaw czym jest nagroda. Podobno zmieni ona życie szczęśliwemu użytkownikowi. Będzie przesłana osobie, która usunie ostatnią kostkę, w postaci linka do wideo. Jak twórcy sprawdzą, że to akurat ta osoba a nie inna, w świetle problemów z synchronizacją serwerów? Tego nie wiem. Wracam jednak do klikania w sześciany.

Będę co jakiś czas informował o stanie kostki.


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)