Clash of Clans – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Clash of clans jest tym rodzajem gry typu freemium, do którego chętnie się wraca. Nie znaczy to, że jest pozbawiony wad. Wszelkie czynności trwają długie godziny i trochę szkoda, że nie można kierować jednostkami bezpośrednio na polu walki. Warto jednak kilka razy w ciągu dnia zobaczyć co się dzieje w naszym klanie. Czy komuś nie trzeba pomóc, czy nie należy umocnić fortyfikacji lub kogoś zaatakować. Trzeba samemu się przekonać czy strategia w tym wykonaniu przypadnie nam do gustu.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
250 total ratings

 

Plusy


Ciekawie pomyślana strategia w wydaniu freemium; funkcje społecznościowe; tytułowe łączenie graczy w klany

Minusy


Brak kontroli jednostek na polu walki; po jakimś czasie jednak wkrada się nuda; długi czas oczekiwania na zakończenie czynności


1
Posted 6 lutego 2013 by

 
Pełny artykuł
 
 


Clash of Clans to przedstawiciel strategicznych gier freemium. I co ciekawe jest to jeden z bardziej udanych pozycji w tej kategorii. Sprawdza się idealnie, gdy nie mamy wiele czasu, aby grać non-stop, a równocześnie wciąga na tyle, że będziemy chcieli do niej często zaglądać. Z drugiej strony, jak większość gier tego typu, z czasem wkrada się element powtarzalności, choć w tym przypadku zaczyna on przeszkadzać stosunkowo późno. Dzieje się tak głównie za sprawą ciekawie pomyślanej kooperacji między graczami. Przyjrzyjmy się jak to działa.

clash of clans

Na początku, jak to zwykle bywa, mamy skrawek ziemi, na której musimy wybudować naszą wioskę. Będziemy musieli umiejętnie dysponować dwoma zasobami: złotem i eliksirem, a także kryształami, które przyspieszają czas zakończenia określonych czynności. Jako, że gra skupia się na prowadzeniu działań wojennych, na początku zbudujemy sobie baraki, ognisko przy którym będą stacjonować żołnierze, a także elementy obronne: mur czy armaty.

Każdy z budynków, jednostek wojskowych i elementów obrony ma kilkanaście poziomów rozwoju. W grze praktycznie możemy ulepszać wszystko: od poszczególnych rodzai żołnierzy, po usprawnienie wydobycia złota, czy budowanego ogrodzenia. Ta mechanika jest kluczowa, aby radzić sobie z przeciwnikami. Niestety, jak to w modelu freemium bywa, będzie to trwało często długie godziny.

Clash of Clans zaczyna się od prowadzenia wojenek z armią goblinów. Jest to niejako tryb single player. Podobnie jak w Angry Birds będziemy zdobywać gwiazdki za udane podboje. Podczas gdy pierwsze potyczki są banalnie proste i ograniczają się do rzucania jak największej ilości naszych jednostek na przeciwnika, z czasem gra stawia przed nami coraz większe wyzwania. Kolejne plansze są znacznie lepiej chronione i niestety nasza szarża często kończy się porażką, jeśli nie dobierzemy odpowiednio taktyki. Na domiar złego wszystkie jednostki, które wysyłamy do walki giną bezpowrotnie, nawet jeśli na polu bitwy nie straciły zdrowia.

I tu dochodzimy do jednej kwestii spornej. Sposób zarządzania naszym wojskiem podczas walki. Gdy nasze jednostki narodzą się w barakach i rzucimy je w wir walki tracimy nad nimi kontrolę. Nie możemy zaznaczyć pojedynczych lub grupy żołnierzy. Mamy tylko wpływ na to jak je rozstawić na mapie. Potem rządzą się swoimi priorytetami. Piechurzy i łucznicy atakują co popadnie. Dochodzi więc do sytuacji, w których próbują zniszczyć kopalnię, nie zwracając uwagi na to, że są atakowani armatnimi kulami. Inne jednostki skupiają się tylko na atakowaniu i zdobywaniu zasobów, jeszcze inne uderzają tylko w linię obrony wroga. Posiadając takie informacje, trzeba tak rozstawić jednostki i tak je dobrać, aby ich priorytety zadziałały w odpowiedni sposób. Trzeba więc przykładowo posłać bombardiera, aby wysadził mur, rzucić tam kilka silnych jednostek, a równocześnie prowadzić z drugiej strony atak odwracający uwagę armat.

clash of clans

Oprócz scenariusza dla pojedynczego gracza Clash of Clans oferuje nam możliwość potyczek online. Sprowadza się to do tego, że wyszukujemy losowego gracza i mamy sposobność zaatakowania go lub powrót do własnej wioski. Trzeba pamiętać, że to działa również w drugą stronę i my również możemy być w każdej chwili zaatakowani. Stąd inwestycje w infrastrukturę obronną.

Za wygraną otrzymujemy punkty, a za przegraną (również u siebie) punkty są nam odejmowane z ogólnego rankingu.

Clash of Clans oferuje nam jednak drugie dno po tym, gry zdobędziemy 40.000 złota na odbudowę siedziby tytułowego klanu. Możemy wtedy założyć nowy klan lub przyłączyć się do istniejącego. Gracze w obrębie klanu mogą sobie pomagać np. poprzez uzupełnianie jednostek w zamku. Pomogą nam one w obronie lub ataku.

W oparciu o punkty członków buduje się ranking klanów, co samo w sobie napędza chęć rywalizacji. Co ciekawe twórcy udostępnili również wewnętrzny, tekstowy chat, na którym łatwo porozumieć się z pozostałymi graczami.

clash of clans

Oprawa Clash of Clans stoi na przyzwoitym poziomie, ale nie jest w żadnej mierze rewolucyjna. Rzut izometryczny, dosyć ładne sprite’y – ogólnie robi to dobre wrażenie. Na uwagę zasługuje fakt, że po modyfikacji wszystkie budynki ulegają wizualnej zmianie. Dźwięki są przyjemne dla ucha i nie powodują zgrzytu zębów.

Clash of clans jest tym rodzajem gry typu freemium, do którego chętnie się wraca. Nie znaczy to, że jest pozbawiony wad. Wszelkie czynności trwają długie godziny i trochę szkoda, że nie można kierować jednostkami bezpośrednio na polu walki. Warto jednak kilka razy w ciągu dnia zobaczyć co się dzieje w naszym klanie. Czy komuś nie trzeba pomóc, czy nie należy umocnić fortyfikacji lub kogoś zaatakować. Trzeba samemu się przekonać czy strategia w tym wykonaniu przypadnie nam do gustu.

Clash of Clans

Clash of Clans

by Supercell


Aplikacja uniwersalna
za darmo

Clash of Clans
Developer: Supercell
Price: Free*


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


Jeden Komentarz


 1.  
  Wiktor
   
   
   
   
   

  Bardzo wciągająca i godna polecenia

Zostaw komentarz


(required)