Chaos Rings II – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Chaos Rings II kontynuuje specyficzne podejście serii do tematyki RPG. Główny nacisk stawia na wywoływanie w nas uczuć, wewnętrznego sprzeciwu dla naszych, nieuniknionych akcji. Jesteśmy w stanie zżyć się z bohaterami tej opowieści. Z drugiej strony przyjmuje uproszczenia w mechanice rozgrywki. Zmusza nas do odwiedzania tych samych miejsc wielokrotnie, nie oferuje różnorodności w ekwipunku. Mimo tego jest jednym z najlepszych jRPGów w AppStore. Fani tego gatunku na pewno będą zadowoleni.
 
Ocena
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
9 total ratings

 

Plusy


Fabuła, która wzbudza w nas emocje; Piękna grafika; Jeszcze lepsza muzyka

Minusy


Ograniczona eksploracja, ekwipunek i rozwój postaci; Uproszczenia gameplayu


0
Posted 23 lutego 2014 by

 
Pełny artykuł
 
 


Chaos Rings II jest produkcją z 2012 roku, w którą chciałem zagrać zaraz po ukończeniu „jedynki”, ale jakoś przerażała mnie wizja wydania prawie 15 euro. Nastał jednak sądny dzień przecen od Square Enix i w końcu mogłem zainstalować grę na iPadzie.

Jeśli ktoś grał w poprzednie części Chaos Rings, to tutaj od razu poczuje się jak w domu. Mechanika rozgrywki właściwie niewiele się zmieniła. W związku z tym, na pewno nie przekona tych, którzy nie lubią jRPGów jako takich, a pojęć typu random encounters, grind, backtracking woleli by nigdy nie słyszeć. Pozostali gracze otrzymają ciekawą fabułę (obowiązkowo nieco patetyczną i ckliwą) oraz sporo wymagających walk z bossami. Czyli to, co tygrysy lubią najbardziej.

chaos-rings-2-7

Wcielamy się w postać Darwina, który wraz z piątką innych osób zostaje przeniesiony do tajemniczego miejsca, przypominającego wnętrze katedry. Na miejscu dowiaduje się, że światu grozi zagłada. Destroyer – zły demon budzi się, a towarzyszą temu różnego rodzaju kataklizmy. Na Ziemi pojawiają się potwory. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest przejście rytuału, w którym na nowo, na jakiś czas uwięzi się demona. Proces nie należy jednak do najprzyjemniejszych. Osoba wybrana jako Nominator musi pozbawić życia swoich najbliższych, aby stali się podstawą do uwięzienia demona. Nie ma innego sposobu.

chaos-rings-2-11

Takich cykli budzenia i więzienia na nowo Destroyera przeprowadzono już setki. Setki razy Nominatorzy byli zmuszeni do zabicia swoich ojców, matek, braci, sióstr, ukochanych i przyjaciół w imię ratowania świata i kolejnych stuleci spokoju. Informuje nas o tym niejaki Bachs i jego pomocnica Lessica. Obie postaci są bezpośrednimi tworami Stwórcy, którzy mają czuwać nad poprawnym przeprowadzeniem rytuału.  Jednak tym razem, rytuał nie do końca idzie zgodnie z planem. W wyniku niespodziewanych okoliczności Darwin staje się Nominatorem. Od tej pory jasne jest, że ludzie którzy mu towarzyszą zginą z jego ręki – tobie graczu pozostaje jedynie zadecydować, w jakiej kolejności dokonają swego żywota.

chaos-rings-2-5

To co jest najlepsze w serii Chaos Rings to umiejętność wydobywania z gracza emocji. W trakcie gry poznajemy bliżej każdą z towarzyszących nam postaci. Każda z nich ma powody żeby żyć, każda ma swoje marzenia, rodzinny dom, życiowy cel, które my, własnymi rękoma przekreślamy. Fabuła umiejętnie pozwala nam polubić te osoby, aby następnie kazać nam je zabić. Jest to naprawdę ciekawe przeżycie, w którym normalny człowiek, mimo że to tylko gra, nie chce przyjąć tego do wiadomości. Podświadomie liczy, że uda się znaleźć jakiś inny sposób na pokonanie Destroyera. Czy jest to w ogóle możliwe? Tego powinieneś dowiedzieć się sam, jeśli zaintrygowała cię ta historia.

chaos-rings-2-4

Japończycy z dużą dowolnością wprowadzają naszą europejską kulturę do świata gry. Na naszej drodze pojawiają się czterej jeźdźcy apokalipsy, z którymi wielokrotnie przyjdzie nam toczyć trudne boje. Wspomniany Destroyer ma na imię Neron, a akcja toczy się w gotyckich wnętrzach katedry, gdzie ubrany jak XIX wieczny dżentelmen Bachs, chroniony przez wyglądającego jak anioł Heralda, każe nam zabijać bliskie nam osoby. Jest tu miks stylistyk, ale o dziwo w ogóle to nie razi, a wręcz przeciwnie, tworzy unikalny styl tej produkcji.

chaos-rings-2-9

Podczas naszej przygody odwiedzimy kilka lokacji związanych z postaciami, które nam towarzyszą. Podobnie jak w pierwszej części, można tu narzekać na małą ilość miejscówek i konieczność odwiedzania ich wielokrotnie. Darwin będzie do nich wracał często, ale w zmienionym składzie, ponieważ za każdym razem wybieramy sobie inną postać do pomocy – każda z unikalnymi umiejętnościami. Dzięki temu możemy je lepiej poznać i mieć większe wyrzuty sumienia, gdy będziemy je pozbawiać życia. Tak jak pisałem, decydujemy o kolejności śmierci naszych przyjaciół, stąd łatwy wniosek, że aby poznać wszystkie tajemnice gry, będziemy musieli przejść wątek fabularny kilkukrotnie w New Game +. Pierwszy raz zajmie wam ponad 12 godzin. Muszę też wspomnieć, że gra pod względem fabularnym oferuje jeszcze wiele ukrytych smaczków – ale to wam pozostawiam do odkrycia.

chaos-rings-2-10

Walka dalej opiera się na zasadzie papier-nożyce-kamień i chociaż wydaje się to być nieskomplikowany mechanizm, to potyczki z bossami nie należą do najprostszych. Trzeba wtedy umiejętnie decydować czy atakujemy w parze czy w pojedynkę, używać odpowiednich czarów, reagować na decyzje przeciwnika i liczyć na szczęście. Każdej z postaci możemy przypisać energię i umiejętności z pokonanych przeciwników, które w trakcie gry awansują, podobnie jak my, na kolejne poziomy rozwoju. Dodatkowo, w sklepiku możemy kupić oręż, chyba że uda nam się go znaleźć w jednej z licznych skrytek. Darwin potrafi wykorzystać specjalną zdolność osoby, którą poświęcił w rytuale, co bardzo przypomina Summony z Final Fantasy. Jeśli losowe potyczki uprzykrzają nam życie, możemy je po prostu wyłączyć, kosztem oczywiście nie zdobywanych punktów doświadczenia.

chaos-rings-2-2

I podobnie jak w recenzji pierwszej części Chaos Rings, walki stają się szybko powtarzalne i nudne, przydatnych czarów jest tyle co kot napłakał, a i różnorodność ekwipunku pozostawia wiele do życzenia, ale to i tak nie jest ważne. Powtarzam, w tej grze liczą się emocje. To sprawia, że nie możemy oderwać się od ekranu.

chaos-rings-2-1

Chaos Rings II mimo, że nie ma pełnego wsparcia dla Retiny (nawet wersja HD ma pikselozę) to i tak wygląda fantastycznie. Ręcznie rysowane tła, które ukazują zatrzymane w czasie, ciekawe lokacje, prezentują się naprawdę okazale. Wszystkie postacie są również pięknie zaprojektowane, z dbałością o szczegóły. Na tę grę bardzo przyjemnie jest patrzeć, ale jeszcze przyjemniej się jej słucha. Muzyka w grze jest moim zdaniem jedną z lepszych jakie znajdziemy w produkcjach z  AppStore. Wzniosłe motywy, wykorzystujące kościelne organy, chór, pełną orkiestrę są przepięknie skomponowane. OST spodobał mi się do tego stopnia, że lubię słuchać go również poza grą. Widać, że produkcja jest na wysokim poziomie. Na uwagę zasługują też świetnie brzmiące, japońskie głosy bohaterów.

chaos-rings-2-6

Chaos Rings II kontynuuje specyficzne podejście serii do tematyki RPG. Główny nacisk stawia na wywoływanie w nas uczuć, wewnętrznego sprzeciwu dla naszych, nieuniknionych akcji. Jesteśmy w stanie zżyć się z bohaterami tej opowieści. Z drugiej strony przyjmuje uproszczenia w mechanice rozgrywki. Zmusza nas do odwiedzania tych samych miejsc wielokrotnie, nie oferuje różnorodności w ekwipunku. Mimo tego jest jednym z najlepszych jRPGów w AppStore. Fani tego gatunku na pewno będą zadowoleni.

by

by

The app was not found in the store. :-( #wpappbox

Links: → Visit Store → Search Google


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)