Car Parking Game 3D – recenzja

 
 
W skrócie
 

Podsumowanie: Car Parking Game 3D jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Jest wciągająca, ma świetne sterowanie i pracę kamery. Zmusza nas do myślenia, ale testuje też naszą zręczność. Sprawiła, że bawiłem się bardzo dobrze przy znienawidzonym przeze mnie parkowaniu samochodu - to dla mnie duże osiągnięcie.
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
59 total ratings

 

Plusy


Bardzo wciąga; świetne sterowanie; dobra praca kamery; Przyjazny model free 2 play

Minusy


Niedoróbki w warstwie wykonania


0
Posted 26 marca 2014 by

 
Pełny artykuł
 
 

Naprawdę nienawidzę parkować. Zwłaszcza w dużych miastach (to do ciebie Wrocławiu), gdzie wiąże się to ze zszarganymi nerwami i kombinowaniem. Być może jest tak dlatego, że nigdy nie byłem mistrzem parkowania, a wykonanie „zatoczki” dalej jest dla mnie wyzwaniem. Ale nikt mi nie powie, że szukanie wolnego miejsca parkingowego w godzinach szczytu może być czymś przyjemnym.

Dlatego zachodzę w głowę jak twórcom Car Parking Game 3D udało się zmienić tę stresującą czynność we wciągającą grę, która mnie przykuła do ekranu na dłużej niż Angry Birds. Nie wiem jak to zrobili, ale się udało. Chociaż nie jest to gra idealna.

Co tu dają?

Car Parking Game 3D zaskakuje nas już w menu głównym, gdzie bez problemu możemy wybrać sobie polski język. Co ciekawe, jest to nasza rodzima produkcja, w dodatku całkowicie darmowa.

Car-Parking-Game-3D-1

Gra oferuje nam 3 tryby rozgrywki: Time Attack, Free Ride oraz Lost in action. Głównym składnikiem aplikacji jest pierwszy tryb, który dzieli się z kolei na poziom samouczka, poziom prosty oraz „Supermarket”. Łącznie mamy do pokonania 107 wyzwań, gdzie w określonym czasie trzeba znaleźć odpowiednie miejsce i ładnie zaparkować.

Do wyboru mamy kilkanaście samochodów, ale zaczynamy od ulubieńca wszystkich zdających na prawo jazdy Nissana Micra (albo coś łudząco podobnego). Wszystkie auta mają własne statystyki, które za zdobyte punkty możemy ulepszać, co przekłada się na krótsze czasy parkowania. Możemy również w sposób bazowy nieco zmodyfikować wygląd pojazdu.

Car Parking Game 3D

Parkujemy!

Na początku parkowanie nie będzie nam sprawiało większych problemów. Wystarczy wymanewrować kilka przeszkód w postaci innych aut, słupków, barierek i już jesteśmy na zagrzanym dla naszego samochodu miejscu. Jednak później robi się już znacznie, znacznie trudniej. Gra narzuca nam swoje reguły: czasami każe nam zaparkować koniecznie  tyłem lub przodem, a czasami wyłącza nam możliwość zmiany biegów. To jednak nic w porównaniu do tego co dzieje się na parkingach. Niektóre z nich przypominają labirynty złożone z barierek. Autorzy dokładają ilość przeszkód i ograniczają czas, w którym możemy zdobyć maksymalne 3 gwiazdki.

Jak to mówią: buła z bananem

Jak to mówią: bułka z bananem, dobrze idzie.

Ale dopiero poziom „Supermarket” odkrywa prawdziwe, sadystyczne oblicze twórców. Gra wprowadza ruchome samochody, które od tej pory wymuszają na nas nie tylko precyzję w kierowaniu pojazdem, ale i wyczucie odpowiedniego momentu i timingu przejazdu.

Na szczęście mamy do dyspozycji flashback, czyli cofnięcie się o kilka sekund w czasie i korektę naszych błędów. Dodatkowo w bardzo szybki sposób możemy zrestartować poziom i zacząć od nowa.

Cierpliwości mój uczniu

Car Parking Game 3D nie jest może trudna sama w sobie. Największą trudnością jest zapanowanie nad własnymi nerwami. Sterowanie jest w grze super precyzyjne i to nie ono stanowi przeszkodę. Tak naprawdę walczymy z wrodzoną niecierpliwością. Zauważyłem, że gdy kolejny raz pomyliłem się o kilka centymetrów i zarysowałem lakier, chciałem jak najszybciej powtórzyć daną sekwencję. Nie byłem cierpliwy, co skutkowało jeszcze większymi stłuczkami. Czasem musiałem złapać oddech i wrócić do danej planszy po jakimś czasie, spokojny niczym jogin. Wtedy się udawało.

Niczym Pac-Man

Niczym Pac-Man

Wracając do sterowania – jest naprawdę świetne. Mamy do wyboru wirtualną kierownicę oraz wychylanie urządzeniem na boki. Na ekranie znajdują się też przyciski hamulca i gazu oraz zmiany biegów (przód / tył). Podobnie kamera zwykle nie sprawiała problemów. W każdym momencie możemy zmienić jej położenie, żeby sprawdzić czy rzeczywiście uda nam się przejechać między przeszkodami.

Gra naprawdę wciągnęła mnie na kilka wieczorów. Nie spodziewałem się, że będę tak dobrze bawić się przy symulatorze parkowania. Pokonywanie labiryntów na placu sprawiło mi sporo radochy i zmusiło nie tylko do główkowania, ale i idealnego zgrania ruchów kciuków.

Myślę, że się uda

Myślę, że się uda

Nie płać kochanie

Tym, co zdziwiło mnie w Car Parking Game 3D jest właściwie brak ograniczenia w zabawie, mimo modelu free 2 play. Za poprawnie przejechane plansze dostajemy gwiazdki, a za zdobycie nowego poziomu doświadczenia monety. Gwiazdkami płacimy m.in. za paliwo i naprawę uszkodzeń, ale można w bardzo łatwy sposób je zdobyć oglądając reklamy wideo. Dzięki temu, jeśli mamy ochotę, możemy grać nieprzerwanie. Mikropłatności tak naprawdę przydają się, gdy chcemy szybko odblokować nowe auta lub poprawić ich statystyki do najwyższego poziomu.

Matrix

Matrix

Ochy i achy

Jak wspomniałem wcześniej gra nie jest wolna od wad. Jest pole do jej ulepszenia. Zacznijmy trochę narzekać. Na pewno przydało by się więcej miejscówek do parkowania. Dobrze było by mieć znacznie większy wybór placów, zaułków czy nawet ulic, gdzie musimy walczyć o miejsce. Fajnie można by wyeksploatować tematykę różnych osiedli mieszkaniowych i ich pokrętną logikę w gospodarowaniu parkingami. Druga sprawa – poziom trudności potrafi być nierówny. Czasami późniejsze plansze potrafią być znacznie łatwiejsze od poprzednich, a może jest to tylko kwestia mojego wątpliwego skilla.

Na pewno można by poprawić jakość modeli i tekstur innych samochodów, które obecnie odbiegają nieco od wyglądu naszego auta. To czego mi brakowało jednak najbardziej, to widoku kamery z kokpitu lub choćby z maski albo ze zderzaka. Myślę, że wtedy doświadczenia z gry mogły by być bardziej intensywne.

Właściciele amerykańskich aut mają dodatkowy problem

Właściciele amerykańskich aut mają dodatkowy problem

Czekam na wersję, w której siądziemy za kółkiem, a na głowę włożymy hełm VR Oculus Rift. Gwarantuję, że spocimy się wtedy jak przy prawdziwym parkowaniu. No i była by to gratka dla starających się o prawo jazdy 🙂

Jeśli chodzi o oprawę dźwiękowo – muzyczną, to napiszę tylko tyle, że szybko wyłączyłem dźwięki gry. Fajną opcją była by możliwość odtwarzania playlisty piosenek, które mamy na smartfonie. Taka własna radiostacja samochodowa.

Jak w masło

Jak w masło

Kończ waść

Car Parking Game 3D jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Jest wciągająca, ma świetne sterowanie i pracę kamery. Zmusza nas do myślenia, ale testuje też naszą zręczność. Sprawiła, że bawiłem się bardzo dobrze przy znienawidzonym przeze mnie parkowaniu samochodu – to dla mnie duże osiągnięcie.

Car Parking Game 3D
Developer: Symstudio Games
Price: Free*


rsx

 
Hardcorowy gracz na emeryturze, teraz gra tyle, na ile pozwala mu wolny czas. Prowadzi walkę, aby być na bieżąco z nowymi tytułami, ale zwykle mu się to nie udaje.


0 KomentarzyZostaw komentarz jako pierwszy!


Zostaw komentarz


(required)